Министерският съвет одобри позицията на страната ни по дело на Съда на ЕС
Секция: БЪЛГАРИЯ
27 Юли 2016 17:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министерският съвет одобри позицията на страната ни по дело на Съда на ЕС

/КРОСС/ Министерският съвет прие протоколно решение, с което одобрява позицията на Република България по дело С-224/16 на Съда на Европейския съюз и дава съгласие за встъпване в производство. 

Делото е с предмет преюдициално запитване, отправено на основание чл. 267, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз, в рамките на производство по делото АЕБТРИ срещу Агенция „Митници", Митница Бургас.

От изложените в позицията на България аргументи най-общо се извеждат изводите, че чл. 457, параграф 2 от Регламент (ЕИО) № 2454/93 на Комисията за определяне на разпоредби за прилагане на Регламент (ЕИО) № 2913/92 на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Общността във връзка с чл. 8, параграф 7 (настоящ чл. 11, параграф 2) и Обяснителните бележки към тях от Митническа конвенция за международен превоз на стоки под покритието на карнети ТИР (Конвенция ТИР) от 14 ноември 1975 г., следва да се тълкуват в смисъл, че в случай като този по главното производство, при настъпила изискуемост на вземанията по чл. 8, параграфи 1 и 2 от Конвенция ТИР, митническите органи са изискали, в рамките на възможното, плащането им от титуляря на карнета ТИР, пряко дължащ тези суми, преди да предявят рекламация от гарантиращата асоциация, както и че получателят на стоката не е лице, което е трябвало да знае, че стоката е била отклонена от митнически надзор и да бъде признат за солидарен длъжник по смисъла на чл. 203, параграф 3 трето тире във връзка с чл. 213 от Регламент (ЕИО) № 2913/92 на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Общността.

Конституирането на Република България като страна в производството по това дело ще позволи на държавата ни успешно да се включи в процеса на правораздаване, осъществяван от Съда на Европейския съюз с оглед тълкуване актовете на институциите и осигуряване еднаквото и точно прилагане на правото на Европейския съюз.