/КРОСС/ Средният лихвен процент, на който са отпускани жилищни кредити в страната, за пръв път е паднал под 5% през юни тази годна. Това е най-ниското ниво на оскъпяване на жилищното финансиране, откакто се води такава статистика, показват данните на Българската народна банка, цитирани от Капитал Daily.
Трендът на постоянно поевтиняване на жилищните кредити започна в края на 2013 г. Оттогава досега средната лихва, при която се отпуска ипотечен заем, постепенно се понижи от 7.17% на 4.97%. Това движение се отрази и на обемите на новоотпуснатите или предоговорени при новите по-добри условия договори за кредит. През първите шест месеца на 2016 г. общата сума на новите жилищни заеми в левове е 844 млн., което е близо 25% повече, отколкото през същия период на миналата година. В същото време жилищните заеми, отпуснати в евро, също поевтиняват, но все пак остават с около 0.7-0.8 процентни пункта по-скъпи от левовите. Това е сред причините потребителите все по-рядко да кандидатстват за подобни кредити и съответно отпуснатите обеми жилищни заеми в евро се понижават с 1/3 в сравнение с първото полугодие на миналата година.
Поевтиняване има и при депозитите.
Новооткритите банкови депозити вече носят на домакинствата средно по 0.83% на година, което е близо два пъти по-малко в сравнение с нивото през същия месец на 2015 г. Фирмените депозити пък са с лихва от 0.3%.