Ал. Томов окончателно оправдан от Върховния касационен съд
Секция: БЪЛГАРИЯ
28 Юли 2016 17:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ал. Томов окончателно оправдан от Върховния касационен съд

/КРОСС/ Върховният касационен съд окончателно оправда бившия благодетел на ЦСКА Александър Томов за източването на металургичния комбинат "Кремиковци" и столичния футболен клуб, съобщава сайтът "Съдебни репортажи".

През 2011 г. съдия Мариян Марков от Софийския градски съд осъди Томов и Иванов на 9 години, а другите двама подсъдими бяга оправдани. Две години по-късно Софийският апелативен съд изцяло отмени решението и върна делото за ново разглеждане. В края на миналата година САС потвърди оправдателните присъди на всички подсъдими, след като делото мина отново през СГС. Прокуратурата твърдеше, че нанесената от Томов и останалите трима щета е 29 млн. лева. Според експертиза по делото толкова е била стойността на хвостохранилището и общежитието на "Кремиковци", което е било прехвърлено към завода на бизнесмена Васил Божков, който притежаваше ЦСКА преди Томов. Именно с тези пари бе финансирана сделката по закупуването на футболния клуб от Божков през 2007 г.

Според другата част от обвинителния акт по делото Томов и Гарибов са изтеглили банков кредит от 3.5 милиона евро, за да обезпечат оперативната дейност на ЦСКА. Няма обаче никакви доказателства парите да са използвани за футболния отбор. Това е довело до тежкото състояние на ЦСКА, а впоследствие и до отнемането на лиценза на клуба през 2008 г., твърдяха разследващите.

Тричленният състав на ВКС (с председател Татяна Кънчева и членове Биляна Чочева и Tеодора Стамболова) изцяло потвърждава изводите на долната инстанция. В мотивите върховните съдии сочат, че „нецелевото разходване на паричните средства, предоставени в кредит на частно търговско дружество, не е обективен съставомерен признак на престъплението по чл. 201 от НК", не е настъпила вреда, тъй като кредитът е бил погасени не е имало и последващи финансови претенции на дружествата. ВКС е категоричен, че „използваните нестандартни способи за уреждане на търговските отношения относно закупуване на акциите...не дават основание да се счита, че в случая е извършена престъпна дейност, попадаща в обхвата на чл. 203, ал. 1, вр. чл. 201 от НК".

С други думи - прокуратурата е дала на съд подсъдимите без да има извършено престъпление. Решението на ВКС е окончателно.