Нов интернет сайт ще информира за превенцията, диагностиката и лечението на рака на гърдата
Секция: Здраве
01 Август 2016 11:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нов интернет сайт ще информира за превенцията, диагностиката и лечението на рака на гърдата

/КРОСС/ Нов интернет сайт ще информира за превенцията, диагностиката и лечението на рака на гърдата. На него ще бъдат публикувани актуални новини, а за пациентите и техните близки е осигурена и възможност за връзка с психолог.

Ракът на млечната жлеза е най-често срещаното онкологично заболяване при жените в България. Той представлява около 25% от случаите на рак при жените в страните от Европейския съюз и е причина за 32% от смъртните случаи при хората с онкологично заболяване. В България всяка година диагнозата рак на гърдата получават около 4000 жени, а около 1200 умират от заболяването.Най-често диагнозата рак на гърдата се поставя на жени над 40-годишна възраст, а мъжете с рак на гърдата се диагностицират средно на 68-годишна възраст. Рисковите фактори нарастват, ако няколко близки роднини са имали диагноза рак на гърдата, или ако майката на лицето е получила такава диагноза, преди да навърши 50 години.В повечето случаи ракът на гърдата се появява в клетките, които покриват стените на млечните канали, но може да започне и от тези, покриващи млечните жлези. В много малко случаи ракът може да се появи в други тъкани на гърдата. Възможно е злокачествените клетки да попаднат и в лимфните възли в гърдата.

Най-сигурният начин за предпазване от рак на гърдата е мамологичното изследване на двете гърди. Именно чрез него заболяването би могло да се хване в начален стадий. А ранното му откриване гарантира неговото лечение.При мамографията с относително ниско рентгеново лъчение се визуализират структурите, изграждащи млечната жлеза. Резултатите от изследването се съхраняват за дълъг период, което позволява проследяемост на настъпващите промени в структурата на гърдите.