Мерките срещу сивия сектор на горива не дават очаквания резултат
Секция: ИКОНОМИКА
01 Август 2016 12:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мерките срещу сивия сектор на горива не дават очаквания резултат

/КРОСС/ Въпреки взетите досега мерки от правителството да ограничи търговията с горива в сивия сектор това на практика не се получава, пише в днешния си брой в. "Сега". Това показали данните на Националната агенция за приходите, предоставени на вестника.

Контролът на данъчните обхваща малка част от тези бензиностанции - при над 30 хил. обекта, каквито бяха първоначалните оценки на Министерството на финансите, под надзор в момента са само 527, сочат данните на приходната администрация.

През 2015 г. депутатите задължиха всички собственици на съдове, от които се зареждат горива, да ги декларират в НАП и да обявят потребените количества горива за предходни години. За част от тези бензиностанции бе въведено и изискване задължително да отчитат зареждането чрез фискално устройство, както и да монтират нивомери за наличните горива.

Така в края на въпросната година пред данъчната администрация са декларирани общо 14 388 съда за зареждане за лични нужди, сред които цистерни, контейнери, бидони и др. Като общо годишно потребление за 2014 година собствениците на тези съдове са обявили 1.6 млрд. литра дизел и 4.6 млн. литра бензин.

В същото време от всички тях данни към НАП подават само 527 собственици. От началото на годината до края на юни те са декларирали пред НАП много по-ниско потребление от обявеното от всички ведомствени бензиностанции през 2014 г. При дизела отчетените количества са едва 2.7% от обявеното за 2014 година. Обявените количества бензин са 19.3% от годишното потребление през 2014 г., при метана - 2.2%, при пропан-бутана - 4.4%.

Според анализ на финансовото министерство от миналата година от реално потребени 3.4 млрд. дизелово гориво се декларират едва 2.2 млрд. литра, а за останалите не са платени акциз и ДДС. Като основен проблем за това се сочеха нарушенията от страна на така наречените ведомствени бензиностанции, които зареждат за собствени нужди.

Преди седмица отново в посока на ограничение на сивия сектор Народното събрание прие законови промени, според които регистрираните по ДДС търговци ще трябва да внасят задължително обезпечение, ако доставят месечно горива с данъчна основа над 25 хил. лв.