МП: Турция не е искала от България екстрадицията на свой гражданин, заподозрян във връзка с Гюлен
Секция: БЪЛГАРИЯ
01 Август 2016 13:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
МП: Турция не е искала от България екстрадицията на свой гражданин, заподозрян във връзка с Гюлен

/КРОСС/ Турция не е искала от България екстрадицията на свой гражданин, заподозрян във връзка с терористичната организация Фето на Фетхуллах Гюлен, обвиняван за ръководител на осуетения опит за преврат на 15 юли. Това стана ясно от съобщение на Министерството на правосъдието. В него се казва, че "след 28 юни т. г. не е постъпвало искане от компетентен орган в Турция за екстрадиция".

Повод за съобщението са публикации в медиите, в които се цитира изказване на турския министър на външните работи Мевлют Чавушоглу. Той участвал в митинг в Анталия в защита на демокрацията, където заявил, че Турция ще прати делегация в България, която да поиска екстрадицията на въпросното лице.

"Някои от престъпниците, които се опитаха да убият президента Реджеп Тайип Ердоган, докато почиваше в Мармарис, успяха да избягат, но няма да успеят да се скрият, защото сме задействали всички сили - полиция, войска, граждани - и ще бъдат заловени рано или късно, където и да се намират, няма да ги оставим, ще ги изправим пред съда и ще ги накажем", заявил турският външен министър. Пред медии той посочил, че властите разполагат с информация, че турски гражданин на име Абдула, тясно свързан с организацията на Фетхуллах Гюлен, е избягал в България и се намира у нас.

От правосъдното ведомство днес припомниха, че според Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест молбите за екстрадиция от молещите държави се подават в писмена форма до Министерството на правосъдието на България. Допустимо е те да се предадат и по дипломатически път или през Интерпол. След проверка на молбата и ако тя съдържа всички необходими документи - оригинал или заверено копие на присъдата, описание на престъплението, данни за лицето, информация за изтърпяното наказание, Министерството я препраща на Върховната касационна прокуратура, която задържа лицето за 72 часа и изпраща преписката на окръжния прокурор, в чийто район се намира лицето. Прокурорът внася в окръжния съд искане за задържане под стража до приключване на производството и внася преписката за разглеждане от съда, уточняват още от ведомството на Екатерина Захариева.