/КРОСС/ Едва 0,7% от читателите на КРОСС са доволни от туристическите услуги, предоставяни у нас. Цели 45.5 % пък са на мнение, че качеството е на ниско ниво, а цените - високи.
Резултатите от анкетата напълно кореспондират с общо приетото мнение, че нивото на летния ни туризъм е здраво закотвено под морското равнище. Над него се издигат само многобройните масивни хотели, доста от тях празни и недовършени, защото липсва държавна политика. В тази "живописна гледка" по българското Черноморие някак не се вписват гръмките стратегии от страна на министър Ангелкова, концесионерите и туроператорите за светло бъдеще на българския туризъм, защото родната действителност показва съвсем друга реалност.
Въпреки че премиерът Бойко Борисов в неподправения си стил откри цели две пречиствателни станции и обяви, че сме "оправили" цялото Черноморие, още преди началото на настоящия активен сезон бе забранено къпането в морето пред т.нар. Офицерски плаж във Варна. Тогава Регионалната здравна инспекция в града наложи тази мярка заради многократно завишени количества на чревни ентерококи и ешерихия коли в морската вода. В края на миналото лято подобна забрана получи и плажа в Лозенец. Тогава се оказа, че Пречиствателната станция не може да пречисти едновременно цялата вода, която отива към нея.
Леко гротескно звучат и публикациите в пресата, телевизионните репортажи, че в България е било по-евтино, отколкото в съседна Гърция. И това, разбира се, не е истина, защото от къмпинга до най-елитния плаж цените за чадър и шезлонг варират съответно между 4 и 10 лева за чадър и от 5 до 10 лева за шезлонг. В най-добрия случай минималната цена възлиза на 9-10 лева за 1 човек, а на по-претенциозните плажове може да струва до 30-50 лева. В сравнение - цените в Гърция, в Халкидики, варират от 2 до 7 евро за цял ден (шезлонг + чадър).
Кризата в Турция принуди доста туристи да посетят родните ни курорти, но това не означава, че те са доволни от предоставените им услуги.