/КРОСС/ Свързването на пристанищата Бургас и Александруполис с железопътно трасе, проблемът с наводненията в Гърция, причинявани от изпускането на вода от язовирите на българска територия обсъдиха днес в София членове на правителствата на България и Гърция. Това се разбра от кратките изявления на двамата премиери Бойко Борисов и Алексис Ципрас пред медиите.
Гърция започна строителството на LNG терминал за втечнен газ в гръцкото пристанище Александруполис, като на срещата в София се обсъжда, как България да участва в проекта. "Относно енергийните проекти и Алексис каза, че трябва да сме малко по-гъвкави. Ние сме външните граници и от тук нататък трябва да се опитваме заедно да постигаме такива резултати и проекти, които да не изключат нито България, нито Гърция от тях. Надяваме се енергийните министри да са направили всичко възможно да се пуснат конкурсите и да започне изграждането на интерконектора между България и Гърция. Александруполис става много важен център за Гърция и да свържем двете морета. Това би било много добър пример за добросъседство и стокообмен. При добра комбинирана политика газът може да идва през България, Гърция не е изключена, а обратното, ще бъде транзитна страна. Съответно през интерконектора ще им помагаме, ако коридорите се развият в друга посока също да имат капацитет така, че и двете държави да са защитени, че няма да бъдат заобиколени от тази сфера", каза Борисов.
"Имам уверението на премиера Ципрас, че ще направим двустранни срещи с фермери и синдикатите септември, за да не се получава това на границата. Ще направим така, че системите за ранно предупреждение за язовирите и язовирите да са пълни на 80% на есен, за да не заливат териториите им, е в нашите възможности, да го направим", каза още Борисов. Преди това Ципрас официално го покани да посети Александруполис и Солун.
Кризата с бежанците също е била обсъждана на съвместното заседание. Борисов каза, че в областта на миграцията има все още доста нерешени въпроси, които трябва да решим, "а ако говорим в един глас, мисля, че ще ни чуят по-добре. Не e честно България да не е член на Шенген, защото и двете държави са външна граница на ЕС. Покриваме всички критерии и мисля, че спокойно може да кандидатстваме за чакалнята на еврозоната, защото това е допълнителна сигурност и наш ангажимент към ЕС. В условията на криза винаги сме стояли едни зад други. В този регион има нужда от стабилност. Независимо, че сме от различни политически семейства имаме единомислие във всички критични сфери. Всички министри и от двете страни полагат огромни усилия. Отчитаме всички рискове, които има за нас. Много съм доволен, че в някои сфери имаме голям напредък, каза българският премиер.
Според Борисов в сферата на отбраната имаме абсолютен синхрон като държави-членки на НАТО. „Държим стриктно да се спазват правилата и сме за единен ЕС, не на две скорости, а съюз, който да има цялата взаимопомощ. В областта на миграцията има все още доста нерешени въпроси, които трябва да решим, а ако говорим в един глас, мисля, че ще ни чуят по-добре. Не e честно България да не е член на Шенген, защото и двете държави са външна граница на ЕС. Покриваме всички критерии и мисля, че спокойно може да кандидатстваме за чакалнята на еврозоната, защото това е допълнителна сигурност и наш ангажимент към ЕС", изтъкна Бойко Борисов.
Борисов изтъкна, че доста неща може да се направят съвместно около оста - ЕС и НАТО с гъвкава политика в интерес на двата народа. „Нашите отношения са изградени на базата на доверие и разбирателство. На Балканите най-бързо и естествено възникват конфликтите. Това го показва и историята. Искаме да пазим мира и стабилността", добави Борисов. Третото съвместно заседание на Съвета за сътрудничество на високо равнище между правителствата на Република България и Република Гърция се проведе в резиденция „Бояна".