Командирът на ВВС в оставка е сред номинациите за кандидат-президент в БСП (обновена)
Секция: ПОЛИТИКА
02 Август 2016 11:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Командирът на ВВС в оставка е сред номинациите за кандидат-президент в БСП (обновена)

/КРОСС/ Командирът на Военновъздушните сили ген. майор Румен Радев подаде оставка и рапорт за пенсиониране. Като причина за оттеглянето си той посочи предстоящия съвместен „ерполисинг" на въздушното пространство на България срещу заплащане.

Днес, пред бТВ, председателят на БСП Корнелия Нинова потвърди, че ген.-майор Румен Радев е една от номинациите на социалистите за кандидат-президент, но има и други номинации.

Ген. Радев е получил номинации за кандидат за президент от организациите на БСП в Пловдив, Стара Загора и Габрово. Това са структурите, в които са съответно Георги Гергов, Драгомир Стойнев и Кирил Добрев. Очаква се другата седмица да е заключителната среща между ръководствата на БСП и АБВ за евентуален общ кандидат-президент и не е изключено ходът на генерала да е част от този политически сюжет. Кандидатите за „Дондуков" 2 БСП ще обяви в средата на август.

Депутатите приеха с промени в Закона за отбраната да има възможност за „ерполисинг" на въздушното ни пространство. Още през април ген. майор Радев заяви, че „от миналата есен в Министерството на отбраната се работи по концепция за съвместно изпълнение на ерполисинг, след като законът стане факт".

Радев подчерта, че тази концепция има финансова част и той е отказал два пъти да я съгласува. "В тази финансова част се казва, че България предлага на други държави от НАТО да дойдат тук за съвместен ерполисинг, в което няма нищо лошо. Това означава, че ще тренираме заедно с тези държави, но и че ние ги каним срещу едно сериозно заплащане - транспорт дотук, настаняване в луксозен хотел, кетъринг, пълно обслужване, всичко", посочи Радев.

С 96 гласа "за" Народното събрание реши през февруари охраната на въздушното пространство на България да се осъществява от Българската армия, самостоятелно или съвместно с въоръжени сили на съюзнически държав 34 от депутатите бяха против, а 13 се въздържаха. Съгласно приетия закон съвместните действия по охрана на въздушното пространство ще се извършват при условия и ред, определени в международен договор. При необходимост от предприемане на неотложни действия - при условия и по ред, определени от МС по предложение на министъра на отбраната. Според закона съвместните действия се осъществяват в рамките на Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана.

В рамките на дебата народният представител от парламентарната група на БСП Атанас Зафиров посочи, че този законопроект е част от плана за унищожаване на българското национално самосъзнание. Група народни предтавители предложиха охраната на въздушното пространство да се осъществява само със съюзнически държави, които нямат обща граница с България, но то не бе прието, тъй като за него гласуваха едва 41 депутати. Народният представител от ПГ на ПФ и заместник - председател на Народното събрание Красимир Каракачанов заяви, че вследствие на всички дълго натрупвани проблеми между България и Турция и агресивната политика, която води към Балканските страни предизвиква основателни страхове в българското общество. Депутатът от ГЕРБ Валентин Радев обясни, че България ще реши с коя държава ще сключи договор за съвместна охрана и увери, че това няма да бъде Турция. Ген. Михо Михов посочи, че този закон, не само, че е неприемлив за ПГ на АБВ, но и според него е неприложим.

В отрицателен вот депутатът от „БСП лява България" Таско Ерменков посочи, че с гласуването на този текст е подписана несъстоятелността на министъра на отбраната и цялото правителство за осъществяване на нормална защита на държавата.

Законът за въоръжените сили е част от един голям план - унищожаването на националното ни самосъзнание, заяви Атанас Зафиров по време на дебатите. По думите му, в съвременния свят терминът „съюзници" е най-нетраен.

Народният представител от ПГ на АБВ и председател на парламентарната Комисия за отбрана ген. Михо Михов заяви: „Този закон, не само че е неприемлив за нашата парламентарна група, но той е неприложим. Не са уточнени процедурите. Много от нещата, които днес залагаме, всъщност са скриване на неспособността на редица правителства и министерства на отбраната, да осигурят обикновената задача "Аir Policing".

Командирът на ВСС ген. майор Румен Радев подаде оставка и през октомври миналата година с мотив - несъгласие с водената от министерството на отбраната политика по отношение на бойната авиация. Тогава обаче министър-председателят Бойко Борисов го повика на спешна среща, ген. Радев оттегли оставката си, а правителството взе решение да отпусне 80 млн. лв. допълнително за ВВС.

Днес премиерът Бойко Борисов съжали, че тогава го е убедил да остане в армията.

Съжалявам, че с Радев си загубих времето тогава. И той ми даваше дума, че няма нищо в политиката - точно обратното, че ме е излъгал и мен. Обикновено, който ме излъже веднъж, няма възможност да ме излъже втори път. Пожелавам му успех, коментира Борисов. 

Министърът на отбраната Николай Ненчев посочи, че единственият мотив, който е изложил Радев, е несъгласие с промяната в Закона за отбраната и въоръжените сили, с която позволяваме и други съюзни държави съвместно с нас да извършват охрана на въздушното пространство. Несъгласие с решение на Народното събрание, което лично мен ме плаши, подчерта той и добави, че всеки български гражданин трябва да приема законодателството такова, каквото е.