Руски експерт: САЩ ще се стремят да поддържат ситуацията на ядрен паритет с Русия
Секция: Русия
02 Август 2016 12:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Руски експерт: САЩ ще се стремят да поддържат ситуацията на ядрен паритет с Русия

/КРОСС/ Вашингтон ще продължава и в бъдеще да се стреми да поддържа ядрен паритет с Москва, който се явява основата на стратегическата сигурност в света. Това заяви ръководителят на Центъра за военнополитически изследвания към Руската академия на науките (РАН) Владимир Батюк, коментирайки началото на подготовката за производство в САЩ на модернизираната атомна бомба B61-12, предаде РИА Новости.

Както съобщи по-рано Националното управление за ядрена сигурност на САЩ (NNSA), технологическата подготовка, предшествана от четири години конструкторска работа, е финалната фаза преди производството, планирано за 2020 г.

„Що се отнася до плановете на американците да модернизират ядреното си оръжие, то в това няма нищо удивително: ако има оръжие, то трябва да се модернизира. Именно с това, вероятно ще се заемат САЩ в близко време – вече има разрешение от американските власти да бъдат предоставени достатъчно големи суми за производството на нови модели на стратегически ядрени носители, включително и междуконтинентална балистична ракета, и стратегически бомбардировач от ново поколение, и крилати ракети“, каза Батюк.

Той отбеляза, че подобен род въоръжение вече се базира в Европа, като спомена термоядрените B61 (оръжие от стратегическите ядрени сили на САЩ), чийто брой достига до 400 единици.

„Неотдавна, между другото, бе проведена и тяхната модернизация. Но САЩ не са единствените, които модернизират арсенала си. Русия също го прави. И аз предполагам, че САЩ ще продължават да се стремят да поддържат ситуацията на стратегически ядрен паритет с Русия. Той е основата на стратегическата стабилност в света“, подчерта анализаторът.

Що се отнася до влиянието върху преговорите за стратегическите настъпателни въоръжения, Батюк отбеляза, че такива преговори „за съжаление, в момента не се водят“. „Това е тревожна ситуация. И руските, и американските експерти се безпокоят не толкова от плановете за модернизиране на Москва и Вашингтон, колкото от липсата на руско-американски диалог по този проблем“, каза той.