Вече може да се правят електронни справки и за наказателните дела на СРС
Секция: БЪЛГАРИЯ
02 Август 2016 14:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Вече може да се правят електронни справки и за наказателните дела на СРС

/КРОСС/ От днес гражданите и адвокатите могат да проверяват развитието на наказателните и административно-наказателните дела в Софийския районен съд (СРС) чрез търсачка на сайта на съда, пише "Правен свят".

Все още чрез нея не са достъпни самите актове, но може да се види, че има произнасяне на съдията.

"Функционалността на търсачката още е непълна, но е въпрос на месец, за да може да се търсят и самите актове. Но и сега съдебните актове се публикуват в интернет. Предпочетохме да я пуснем, макар да не е завършена, защото и това ще е от помощ на страните по делата", обясни за "Правен свят" председателят на СРС Методи Лалов.

Той обещава, че от 2017 г. съдът ще има пълноценна деловодна система. В нея вече са обявени над 80 000 документи - съдебни актове и протоколи от заседания.

Лалов нарича това голям успех за СРС, но признава, че той драстично е изостанал в това отношение от повечето съдилища. По думите му причините са две - техниката и хората. "До преди две години основната част от компютрите бяха от 2003-2008 г., сървърите и архитектурата на мрежата бяха страшно стари. След като се преместихме в новата сграда на бул. "Цар Борис III" стана възможно да се работи по новата деловодна система", обяснява Лалов.

Големият проблем, който изтъква обаче е липсата на кадри или по-скоро невъзможността на СРС да ги задържи. За последните две години и половина близо 200 служители са напуснали, за да започнат работа в други съдилища или прокуратури. "Голяма част от тях отидоха в Софийския градски съд, където работaта е в пъти по-малко", казва председателят на районния съд.

Причината според Лалов са заплатите, които получават хората в администрацията на СРС. "Опитните хора се преместват в други инстанции. При нас хем заплащането е най-ниско, хем натоварването е най-голямо", обяснява той. И пита: "Защо секретарят, деловодителят или чистачката в един върховен съд или прокуратура да вземат повече от колегите си в районния съд? Един секретар в СРС пише десетки пъти повече от този във Върховния касационен съд, но заплатата му е по-малка. За съдебните служители не може да се пренася същата логика като за магистратите".

Въпросът за възнагражденията в съдебната администрация и съобразяването им с натоварването е поставян неколкократно от председателя на СРС пред Висшия съдебен съвет. Последно с писмо от 28 април Лалов е настоял пленумът на ВСС да обсъди проблема. В него той посочва, че по силата на закона съдиите в СРС получават с 224 лв. повече от останалите районни съдии, но за заплатите на служителите няма подобно съобразяване със свръхнатовареността. Според Лалов и администрацията в СРС трябва да получава с малко над 9 на сто по-високи заплати, както и съдиите.

"Водещ критерий при определяне на възнагражденията на съдебните служители следва да бъде тяхната натовареност и сложността на извършваната работа, а не инстанционното място на структурата, в която работят", заявява Лалов в писмото си до ВСС. И изтъква още: "Изключително високото натоварване на съдебните служители в СРС, заедно с липсата на адекватно на натоварването им заплащане, води до нежелание на знаещи и можещи лица да постъпват на работа в съда, както и до липса на мотивация у работещите вече в съда съдебни служители да влагат максимални усилия при изпълнение на служебните си задължения. Демотивирането на същите е огромно когато виждат, че в други, значително по-малко натоварени органи на съдебната система, служителите на еднакви длъжности, получават еднакви или дори по-високи възнаграждения за значително по-малък обем работа".

Председателят на СРС напомня, че заради непрестанното текучество на съдебни служители, съдът работи с не малка част нови и недостатъчно добре подготвени хора. "Това създава значителни затруднения в работата на СРС със следващите се от това негативни ефекти върху правораздавателната му дейност. Потърпевши от това, в крайна сметка, са гражданите", заявява той на ВСС.

Според председателя на СРС през последната година изграждането на деловодната система и сайта на съда върви на високи обороти, защото е успял да задържи хора, за който казва, че "работят като багери". Освен обновена полезна информация за съда, за различните служби, местонахождението и работно им време, на страницата на СРС вече има данни за всички съдии и съдебни заседатели.