Швейцария каза окончателно "НЕ" на ЕС
Секция: СВЯТ
02 Август 2016 19:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Швейцария каза окончателно "НЕ" на ЕС

/КРОСС/Швейцария се отказа окончателно от Европейския съюз. В деня на честването на 725-тата годишнина от създаването на Федерацията стана ясно, че молбата за членство в голямото европейско семейство, подадена преди 24 години, се оттегля, информира БНТ. Брюксел вече е уведомен за това решение.

Швейцария е категорична, че Европейският съюз е най-близкият ѝ партньор, но няма желание да бъде част от него. Ще продължим да развиваме двустранните отношения и да се стремим към близко сътрудничество, заявиха от външното министерство в Женева. Швейцария обяви желанието да оттегли молбата още в средата на юни, когато предложението беше гласувано в Кантоналния съвет - една от камарите на парламента.

Няколко месеца по-рано - през март - такава стъпка получи одобрението и на Националния съвет - другата камара на парламента. Молбата за членство е подадена през май 1992 година. Тя на практика се обезсмисля няколко месеца по-късно. През Декември 1992 в Швейцария се провежда референдум, на който, макар и с малка разлика, печелят противниците на присъединяването на страната към Европейското икономическо пространство.

Отношенията Женева - Брюксел са рамкирани от серия двустранни споразумения, които позволяват на Федерацията да участва в единния европейски пазар. Защо след почти четвърт век Женева решава да сложи официално точка на желанието си за членство е спорен въпрос и извън, и в страната. "ЗА" се обявиха най-вече десни и консервативни формации, които в сближаването с Брюксел виждат заплаха за суверенитета на Швейцария.

А и страната е брилянтен пример за това, че благосъстоянието на една държава няма нищо общо с членството в Евросъюза. Статистиката показва, че средният доход на швейцарците едно цяло и 3 пъти по-висок от този на германците и на французите. И нещо повече - само за година желаещите швейцарци да бъдат част от голямото европейско семейство е намалял от 21 на 16%.