Българите не искат да паднат визите за турците
Секция: БЪЛГАРИЯ
02 Август 2016 21:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българите не искат да паднат визите за турците

/КРОСС/Властите в Турция вчера се заканиха, че ако не паднат визите за ЕС, ще спрат да изпълняват споразумението за връщане на мигрантите, но се оказа, че българите въобще не са склонни да се съгласят съседите ни да влизат у нас без ограничения.

68% са против падането на визите, а 16% - за, сочат данни от проучване на "Галъп интернешънъл болкан", преведено през юни.

През юли агенцията е провела втората част от изследването по актуални теми, свързани с институциите на съдебната власт и цялостната тема за борба с престъпността, налагане на закона, сигурността.

Данните от него сочат, че половината от българите смятат, че законопроекти като този за борба с тероризма по-скоро помагат, но чувствителен дял от 1/3 от запитаните намират преди всичко посегателство върху нашите права.

56% избират твърдението, че подобни закони по-скоро са полезни за предотвратяване на тероризма. 32% обаче споделят мнението, че подобни закони по-скоро ограничават правата на гражданите.

Не е малък и делът на хората, които все още не са запознати с този закон и не могат да определят, коя от опциите е по-близка до тяхното мнение.

По-младите са и онези, които проявяват повече чувствителност на тема свобода, но дори и в техните отговори надделява нуждата от сигурност, анализират социолозите.

По-възрастните пък са по-чувствителни към опазването на реда. То надделява и сред отговорите на левите привърженици, но със съвсем малко. Очевидно, симпатизантите на левицата са закономерно склонни на критика към властта, респективно и към законопроекта срещу тероризма.

Дял от близо една трета заявяващи, че такива закони най-вече вредят на права, показва немалка степен на критичност.

Това се потвърждава и в отговорите по друг въпрос: 62% избират опцията "няма значение дали осъдените за престъпления са много или малко, важно е да се спазват правата на хората".

36% пък казват "дори и да бъдат частично ограничени някои права на хората, важното е да има повече осъдени за престъпления".