/КРОСС/Животновъдите няма да получат субсидия за мляко, ако не предоставят фактура за продажбата му. Това е новото изискване по схемата за обвързана с производството подкрепа съобщи министърът на земеделието Десислава Танева.
За да получат парите, фермерите ще трябва да представят фактури за поне 3000 кг мляко годишно за едно животно. Целта е да се изсветли бизнесът и да се произвеждат повече качествени продукти, обясни Танева. Новите промени влизат в сила от 2017 г., но още тази година влизат изискванията за новите документи, които ще важат за следващата.
България ще предоставя за обвързана подкрепа в секторите "Плодове и зеленчуци" и "Животновъдство" 232 млн. лв. на година.
Някои култури обаче отпадат от субсидиране. Причината е, че досегашната схема е показала сериозен ефект, довел до нарастване и на площите, които се подпомагат, и на броя животни.
Такъв е случаят с площите с орехи, при които е отчетен 200% ръст, и при тиквите - 500% увеличение.
Този неочакван интерес е продиктуван от ниските разходи за производство и високите субсидии, коментира земеделският министър.
От плодовете на подпомагане подлежат ягоди, малини, ябълки, круши, кайсии, праскови, нектарини, череши, вишни. "Сливите и десертното грозде, които бяха част от тази основна схема, се отделят в допълнителна схема", обясни зам.-министърът на земеделието Васил Грудев. От списъка със зеленчуците са изключени зеленият фасул, зеленият грах и тиквите. За първи път се въвеждат мерки за подкрепа на планинското животновъдство.
Обвързаната подкрепа със сигурност няма да се отрази пряко върху крайната цена за потребителя, категорична беше Танева.