/КРОСС/ България е в тежка демографска криза. Някои специалисти не без основание твърдят, че сме в демографска катастрофа. Населението ни се топи. Това личи от преброяванията от 1887 година до сега и особено през последните 30 години, предупреждава проф. Иван Ангелов, член-кор. на БАН, в анализа си, публикуван в Епицентър.бг.
Напоследък намаляваме с 40-44 хил. души средно годишно. През 2015 г. се стопихме с 48000 души. Като се има предвид високата инерционност на този показател, влиянието на други трайни икономически и неикономически фактори и при запазване на сегашните тежки условия на живот, темпът на стопяване на населението ще се запази поне през следващите 20-30 години. А при евентуално влошаване на условията - ще се ускори, посочва в анализа си проф. Иван Ангелов.
Главните фактори за намаляването на населението, уточнява той, са три: отрицателният естествен прираст поради високата смъртност и ниската раждаемост, а също и голямата емиграция.
Раждаемостта се стабилизира се леко през 2008-2010 г., след което продължава тревожно да намалява. Причините са комплексни, предимно икономически, социални и психологически. Казано най-общо, нисходящата тенденция в раждаемостта у нас съвпада със същата тенденция в другите европейски страни, макар и по различни причини.
Странно, но факт - смъртността от 2000-та година насам е по-висока в сравнение с тази от 1934 до 1990 г., добавя проф. Ангелов.
И тук причините са комплексни: влошаване на качеството на живота, влошаване на качеството на здравеопазването, ограничаване на достъпа до здравни услуги и лекарства, умножаване и засилване на стресовите ситуации в живота на хората и т.н. Тези колебания в равнището на смъртността и дори тенденцията към нейното повишение трудно се намират в други европейски държави. Бълария е рекордьор в това отношение.
Ако сегашната разлика между умирания и раждания (41367 повече умирания в 2014 г.) и спадане на населението в 2014 г. с 43479 души в сравнение с 2013 г., се запази, ще намалеем до около 3.5 млн. души в края на века. При неблагоприятния възрастов състав и ако продължават дълго лошите условия на живот, може да се свием още повече. Очаква се циганите да станат тогава най-голямата етническа група, турците - втора, а българите - трета. Те поне ще дават името на територията, сочи мрачната прогноза на учения.
Според статистиката през 2013 г. средната продължителност на живота в ЕС е била 80,6 години, а у нас 74,9 години.
Източниците на България за млада, предприемчива, енергична работна сила и за генетичен потенциал, са силно ограничени, поради ниската раждаемост и голямата емиграция на млади хора, със всичките негативни последствия.