Guardian: Западът вижда пропаганда само в Русия, но не и у себе си
Секция: СВЯТ
03 Август 2016 13:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Guardian: Западът вижда пропаганда само в Русия, но не и у себе си

/КРОСС/ Манипулацията на новини с пропагандни цели не е „прерогатив на враговете на Запада“, пише „Гардиън“ (The Guardian), цитиран от “Руски дневник”.

Изданието призовава Запада да се отнася критично не само към руските медии, но и към своите. Но на фона на влошаването на отношенията с Москва в „пропаганда“ все по-често се обвинява именно Русия.

Според изданието във водещите западни медии нерядко могат да се срещнат публикации със заглавия за „пропагандната война“ на Русия срещу Запада, съдържащи обвинения в опит за „дестабилизация“.

В същото време Западът определя своите източници като „обективни и правдиви“. Създава се впечатление, че западните правителства се занимават с „връзки с обществеността“, „стратегическа комуникация“ и „публична дипломация“, докато руските лъжат чрез „пропаганда“.

На практика подобни заявления нямат научна обосновка, се посочва в статията. Множество изследвания отбелязват близостта между позициите на западните медии и правителствата на техните страни, особено в сферата на международните работи.

Изследователите от Университета в Манчестър, например, изясниха, че през 2003 г. повечето британски издания са подкрепяли, а не са критикували гледната точка на властите по отношение на нахлуването в Ирак.

Западните правителства често прибягват до манипулация на общественото мнение чрез преувеличение, премълчаване и дезориентация, отбелязва британският вестник. Например, тези методи са използвани преди нахлуването в Ирак, когато обществото е трябвало да бъде склонено да подкрепи войната.

Разсъждавайки за поведението на потребителите на новини в тази ситуация, авторът на статията призовава хората да се учат да се ориентират в информационния поток. За тази цел той съветва западните медии да не се смятат за свободни от манипулация, да не се демонизират чуждестранните правителства и информационни ресурси.

Според него е време да се признае, че полезна информация може да се получава от различни източници, включително и от такива, смятани за „пропагандни“.

По-рано ЕС предложи да се противодейства на влиянието на руските медии в Европа, припомня gazeta.ru.