/КРОСС/ Държавните оръжейни компании отчитат внушителни ръстове, става ясно от финансовите отчети за шестте месеца на държавните компании.
Вазовските машиностроителни заводи отчитат печалба от 72,32 млн. лв. за полугодието. За същия период на 2015 г. са били на загуба от 1,65 млн. Приходите от продажби са над 172 млн. лв., при 37,9 млн. лв. през полугодието на 2015 г., или увеличението е 77,95%. Износът на специална продукция е за 16432 млн. лв., няма реекспорт.
Основното производство през тази година е на противотанкови управляеми и неуправляеми снаряди, авиационни неуправляеми ракети, артилерийски муниции, взриватели.
Държавната компания "Кинтекс" отчита 4,04 млн. печалба, което е 11% увеличение. През второто тримесечие компанията изнася специална продукция най-вече по договори с Министерството на отбраната на Алжир.
Данните кореспондират с разследването на „Гардиън", оповестено преди седмица, от което става ясно, че държави от Източна Европа дискретно са одобрили продажба на оръжия на страни от Близкия изток за последните четири години. Според изданието сделките са за над 1 милиард евро, а повечето оръжия се използват в конфликта в Сирия, смятат журналисти от Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN) и Центъра за изследване на корупцията и организираната престъпност (OCCRP).
В продължилото една година разследване са включени данни от износ на оръжие, доклади на ООН, проследяване на движението на самолети и оръжейни договори. Разследването разкрива как мунициите и оръжията са доставяни от Босна, България, Хърватия, Чехия, Черна гора, Словакия, Сърбия и Румъния.
Според разследването оръжията от Източна и Централна Европа се използват от звена към опозиционната Свободна сирийска армия, но също има и в ръцете на бойци от ислямски групировки като „Ансар ал Шам", „Фронтът ал Нусра", ДАЕШ („Ислямска държава"), проправителствени сирийски сили и сунитски сили в Йемен.
На част от мунициите има записани произходът и датата на производство, твърдят още журналистите.
От декември 2015 година три товарни кораба на американските военни са доставили оръжия в Сирия, отплавайки от пристанища в Черно море.
Около 4 700 тона оръжия, включително картечници, ракетни установки, РПГ-та, патрони, миномети, гранати, ракети и други експлозиви са доставени от България и Румъния във военни обекти в Йордания и Турция. На 21 юни тази година от България е отплавал американски кораб с 1 700 тона от същите оръжия към пристанище в Червено море, се посочва в анализа на журналистите.
Докато геополитическите трусове плашат почти всеки бизнес, оръжейната индустрия със сигурност е сред големите печеливши от несигурността и конфликтите. И данните на малкото останали държавни компании в сектора потвърждават напълно това. Съществуващото в будна кома допреди няколко години ВМЗ - Сопот, в момента работи на пълни обороти, три смени и открива нови производствени капацитети. Холдингът от ремонтни заводи ТЕРЕМ също отчита внушителен ръст от 86% на произведената продукция за полугодието. От възходящия тренд се дели само търговецът "Кинтекс", който напоследък сериозно губи позициите си от две местни частни дружества, пише по темата Капитал Daily.
Изданието цитира внушителните към края на юни резултати на ВМЗ - Сопот (предприятието успява да увеличи приходите си 4.5 пъти до 172 млн. лв. спрямо същия период на миналата година), като посочва, че пазарите на компанията не са изрично упоменати.
ТЕРЕМ също декларира, че разчита в голяма степен на поръчки от чужбина, макар и компанията и поделенията й да изпълняват дейности и по възлагане на принципала си - Министерството на отбраната. Групата отчита 49.5 млн. лв. приходи за полугодието, като декларира не само ръст спрямо миналата година, но и близо два пъти преизпълнение на бизнес плана си.
Малкото развойно предприятие "Нити" също държи по-скоро положителен курс. За изминалото полугодие компанията реализира ръст с една трета до 934 хил. лв., като основните обороти идват от продукция за учебни цели, консултации, изпитване на взривни вещества, развойна дейност и др. Оборотите се увеличават благодарение на реализацията на традиционна продукция, както и нови по-скъпи артикули, сочат отчетите. На фона на това свилата се с 99% до 9 хил. лв. печалба изглежда много негативно, но всъщност причината е, че миналата година има еднократен голям приход от отписване на 600 хил. лв. задължения, допълва изданието.