Британски палеонтолози случайно опровергаха доказателство за еволюцията
Секция: Наука
04 Август 2016 17:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Британски палеонтолози случайно опровергаха доказателство за еволюцията

/КРОСС/ Група от изследователи от университета в Лестър откриха напълно оформени очи на палеозойски миноги и миксини отпреди 300 млн години - примитивни животни, които са на сравнително ранен етап от развитието на гръбначните.

Така се оказва, че техните съвременни наследници от семейство миксини (Myxinidae), единствените оцелели до днес безчелюстни риби, са слепи в резултат на дегенерация, а не са били такива поначало, пише Рhys.org.

Изследването, публикувано в списание Proceedings of the Royal Society B, водена от професор Сара Габот (Sarah Gabbott) от университета в Лестър, катедра Геология, показва, че очите на изкопаемите са добре развити, което показва, че древното животно е можело да вижда, а живите им роднини са напълно слепи след милиони години на дегенерация - един вид обратна еволюция на окото.

Самите палеонтолози признават, откритието им премахва ключово звено във веригата от доказателства за еволюцията на окото, която и без това привлича вниманието от критиците на теорията на еволюцията.

Сега британците трябва да проучат много други вкаменелости, за да се изясни еволюционната история на окото.

"Днес моделът на еволюцията на очите на гръбначните се фокусира само върху съвременните животни, а слепите миксини с техните рудиментарни очи се поставят като критично доказателство за междинен етап в еволюцията на окото: между простото светлочувствително петно на безгръбначните и сложната очна камера на миногите и повечето други гръбначни," - коментира професор Сара Габот.

Габот е водещт автор на изследването на очите на две водни същества, живели преди около 300 милиона година и намерени във въглищните залежи на Илинойс. Единият образец представлява вкаменелост на минога Mayomyzon, а другият - миксинът Myxinikela. Разглеждайки ги под електронен микроскоп с увеличение от 5000 пъти, палеонтолозите откриват на мястото, където животните трябва да имат очи, истинска ретина, съдържаща почти същите меланозоми, които днес имаме в нашите очи. 

Това означава, че изкопаемите видове миксини са имали добре развити очи и са виждали перфектно. Техните съвременни потомци са напълно слепи в резултат на милиони години дегенерация на окото - един вид обратна еволюция. Най-важно следствие на това откритие е, че миксините вече не може да служат като пример за примитивен етап на еволюцията на зрението на гръбначните, защото очите им са вторично опростени.

"Зрението е може би най-важното ни сетиво, но неговата еволюция при гръбначните е загадъчна и служи като повод за радост на креационисти. Открихме нови фосилни данни, касаещи ключов еволюционен въпрос - ранната еволюция на очите на гръбначните. Сега ще трябва внимателно да проучим очите на други древни гръбначни, за да можем да изградим представа за последователността на събитията, които са се случили в началото на еволюцията на очите", - заяви професор Габот.