Нов съдебен казус показа, че мярката за неотклонение "домашен арест" е напълно неефективна
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Август 2016 17:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нов съдебен казус показа, че мярката за неотклонение "домашен арест" е напълно неефективна

/КРОСС/ Нов съдебен казус показа, че мярката за неотклонение "домашен арест" е напълно неефективна, тъй като не подлежи на никакъв контрол от МВР, пише "Правен свят". Поредният пример за това беше днешното заседание в Софийския апелативен съд (САС) за разглеждане на мярката за неотклонение на турския гражданин Фарук Бекташ, който прегази с колата си и уби семейство Бойко и Таня Бойкови, които пътували с мотор за Австрия.

Бойкови бяха прегазени на 24 юли край Драгоман, а след това състав на Софийския окръжен съд с председател Недялка Николова постанови домашен арест за шофьора Фарук Бекташ, независимо че той е гастербайтер от Турция и няма постоянен адрес в България. Мярката "домашен арест" трябваше да бъде изпълнявана на адрес в столичния кв. "Враждебна", но още на 31 юли Бекташ го е напуснал. Вероятно вече не е и в България, предполагат близки на загиналите.

Днес САС промени мярката му в "задържане под стража" и обяви Бекташ за общодържавно издирване, но приятели на жертвите, които бяха в залата коментираха, че тези действията вече са крайно закъснели и не очакват да доведат до повторно задържане на обвиняемия. След заседанието мотористите се отправиха към турското посолство заради съмнения, че Бекташ може да е укриван там.

За невъзможността на МВР да контролира домашните арестанти призна още преди година и вътрешният министър Румяна Бъчварова. Тогава тя обясни, че охрана е нужна за 166 души под домашен арест, но МВР нямало ресурс и трябвало да се преосмисли реда за налагане на тези мерки.

През април беше обявен за издирване Хюриет Сюлейманов, който преди две години уби на пътя трима студенти край Луковит и успя да избяга от правосъдието, след като беше под "домашен арест". Пак под "домашен арест" трябваше да е и рецидивистът Владимир Пелов, който през пролетта беше задържан и обвинен за убийството на братята Цветан и Марко Петрови.