/КРОСС/Гръцкият премиер Алексис Ципрас се опитва официално да разцепи ЕС. Той е поканил лидерите на 6 южноевропейски държави в Атина на 9 септември в опит да създаде силен южен фланг на съюза, който да се противопостави на страните от Северна Европа, писа ИЮ Обзървър. Атина вижда в южната ос Франция, Италия, Испания, Португалия, Кипър и Малта. Целта на Ципрас е да се опита да намери съюзници за преструктуриране на гръцкия дълг и за промяна в тежките условия на кредиторите за натрупване на бюджетен излишък, пише "Сега".
Гръцкият премиер ще опипа почвата за инициативата си по време на срещата на европейските държавни и правителствени ръководители социалисти, която френският президент Франсоа Оланд свиква в Париж на 25 август. Първоначално това трябваше да се случи на 20 май в Рим, но срещата бе отложена заради катастрофата на египетския самолет, който падна в Средиземно море. Ципрас планира да поканите 6-имата южноевропейски лидери на 9 септември в Атина преди срещата на върха на ЕС на 16 септември, уточни в. "Катимерини". По време на Европейския съвет в Брюксел на 28 юни Ципрас и италианският премиер Матео Ренци бяха единодушни за необходимостта южноевропейските страни да съставят свой план за растеж и икономическо развитие в контраст с мерките за затягане на коланите, налагани от северноевропейските страни в ЕС. Френският президент Франсоа Оланд и португалският премиер Антонио Коща също заявили интерес към формирането на такъв съюз, пише гръцкото издание.
В Атина източници, близки до премиера, са убедени, че е време да се върви към създаването на силна "южна ос" в противовес на Северна Европа, посочва "Катимерини". Идеята за обединен фронт на южноевропейските страни бе лансирана от лявата СИРИЗА преди изборите през януари 2015 г., които я изведоха на власт в Гърция. Още тогава Ципрас бил убеден, че Атина ще привлече южноевропейците към риториката на СИРИЗА срещу мерките за затягане на коланите, но тогава това не се случи. Сега обаче източниците смятат, че моментът е още по-подходящ, защото и в Гърция, и в другите южноевропейски страни хората вече явно недоволстват от икономиите.