Музеят „Земята и хората” показва „Камъкът от Хирошима”
Секция: КУЛТУРА
06 Август 2016 15:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Музеят „Земята и хората” показва „Камъкът от Хирошима”

/КРОСС/Националният музей „Земята и хората" показва „Камъкът от Хирошима" по случай 71 години от бомбардирането на Хирошима.

Националният музей „Земята и хората" отбелязва Деня на милосърдието в знак на съпричастност, към жертвите на атомните бомбардировките в Хирошима и Нагасаки. Този ден се отбелязва в Музея в продължение на 20 години. Само на този ден „Камъкът от Хирошима" (гранитен къс от уличната настилка в гр. Хирошима, който е бил изложен на въздействието на атомния взрив сутринта на 6 август 1945 г.) е експониран в зала „Гигантски кристали" на музея.

Камъкът е бил на място, което се е намирало на 200 метра от центъра на атомния взрив, разказа директорът на Националния музей „Земята и хората" Чавдар Начев.

През 1997 г. камъкът е получен от президентството на България в Национален музей „Земята и хората", с ангажимент „Деня на милосърдието" да бъде отбелязван всяка година по подходящ начин. Такива гранитни късове с изработен барелеф на японската богиня на милосърдието - Канон са изпратени до лидерите на 188 страни в света по инициатива на Асоциация „Камък за мир". От 5 години Националният музей провежда и своя лична инициатива, свързана с послания за мир на този ден.

През целият ден от 10.00 до 18.00 часа Музеят ще бъде отворен с безплатен вход.

Посетителите, които искат да напишат своето послание за мир, имат такава възможност на специална бланка върху, която има снимка на камъка. Впоследствие от музея архивират посланията и вече имат 5-годишен архив. „Посланията съдържат много интересни мисли на обикновени хора, които пишат против атомната бомбардировка. Ще търсим начин да ги публикуваме", посочи Чавдар Начев. Възпоменателната церемония е поклонение пред жертвите, акт на състрадание и напомняне за събитията, които никога не трябва да бъдат забравяни, за да не се повтори отново ядреният апокалипсис. В музея има и постерна изложба, която е предоставена с любезното съдействие на Асоциация „Хирошима и Нагасаки". Личното послание за мир на директора на Националния музей „Земята и хората" Чавдар Начев е, че никога не трябва да се повтори Хирошима и Нагасаки, и повече никога не трябва да се употребява атомно оръжие, тъй като това е върхът на човеконенавистната политика в световната история. Посетители на музея поднесоха цветя в знак на памет и преклонение пред жертвите от бомбардировките.

Япония отбелязва 71 години от пускането на атомна бомба над град Хирошима. На 6 август 1945 г. американският бомбардировач В-29 „Енола гей" пуска своят смъртоносен товар - атомна бомбата с прякор „Малчугана", върху града. По голяма част от него е разрушена от топлинната вълна, предизвикана от взрива, която достига до 4000 градуса по Целзий, убивайки десетки хиляди. При нападението на Хирошима загиват между 90 000 и 140 000 души. Някои умират веднага вследствие на експлозията, други по-късно от радиацията и свързани с нея болести.