/КРОСС/Националният музей „Земята и хората" показва „Камъкът от Хирошима" по случай 71 години от бомбардирането на Хирошима.
Националният музей „Земята и хората" отбелязва Деня на милосърдието в знак на съпричастност, към жертвите на атомните бомбардировките в Хирошима и Нагасаки. Този ден се отбелязва в Музея в продължение на 20 години. Само на този ден „Камъкът от Хирошима" (гранитен къс от уличната настилка в гр. Хирошима, който е бил изложен на въздействието на атомния взрив сутринта на 6 август 1945 г.) е експониран в зала „Гигантски кристали" на музея.
Камъкът е бил на място, което се е намирало на 200 метра от центъра на атомния взрив, разказа директорът на Националния музей „Земята и хората" Чавдар Начев.
През 1997 г. камъкът е получен от президентството на България в Национален музей „Земята и хората", с ангажимент „Деня на милосърдието" да бъде отбелязван всяка година по подходящ начин. Такива гранитни късове с изработен барелеф на японската богиня на милосърдието - Канон са изпратени до лидерите на 188 страни в света по инициатива на Асоциация „Камък за мир". От 5 години Националният музей провежда и своя лична инициатива, свързана с послания за мир на този ден.
През целият ден от 10.00 до 18.00 часа Музеят ще бъде отворен с безплатен вход.
Посетителите, които искат да напишат своето послание за мир, имат такава възможност на специална бланка върху, която има снимка на камъка. Впоследствие от музея архивират посланията и вече имат 5-годишен архив. „Посланията съдържат много интересни мисли на обикновени хора, които пишат против атомната бомбардировка. Ще търсим начин да ги публикуваме", посочи Чавдар Начев. Възпоменателната церемония е поклонение пред жертвите, акт на състрадание и напомняне за събитията, които никога не трябва да бъдат забравяни, за да не се повтори отново ядреният апокалипсис. В музея има и постерна изложба, която е предоставена с любезното съдействие на Асоциация „Хирошима и Нагасаки". Личното послание за мир на директора на Националния музей „Земята и хората" Чавдар Начев е, че никога не трябва да се повтори Хирошима и Нагасаки, и повече никога не трябва да се употребява атомно оръжие, тъй като това е върхът на човеконенавистната политика в световната история. Посетители на музея поднесоха цветя в знак на памет и преклонение пред жертвите от бомбардировките.
Япония отбелязва 71 години от пускането на атомна бомба над град Хирошима. На 6 август 1945 г. американският бомбардировач В-29 „Енола гей" пуска своят смъртоносен товар - атомна бомбата с прякор „Малчугана", върху града. По голяма част от него е разрушена от топлинната вълна, предизвикана от взрива, която достига до 4000 градуса по Целзий, убивайки десетки хиляди. При нападението на Хирошима загиват между 90 000 и 140 000 души. Някои умират веднага вследствие на експлозията, други по-късно от радиацията и свързани с нея болести.