/КРОСС/ Япония отбелязва днес 71 години от разрушителната американска атомна бомбардировка над град Нагасаки в края на Втората световна война. Хиляди души, сред които и оцелели при атаките и роднини на загиналите, се събраха да отдадат почит с минута мълчание в точното време на трагедията - 11,02 сутринта.
На 9 август 1945 г. американският бомбардировач B-29 „Суперфортрес" пуска бомбата с прякор „Дебеланкото" над града. При бомбардировката, която идва три дни след първата американска ядрена атака в Хирошима, загиват 74 000 души, а хиляди други умират вследствие на болести, свързани с радиацията от взрива. Кметът на Нагасаки Томихиса Тауе призова в своята реч да се помни историята на двете тежки нападения от миналия век.
„Познаването на фактите е отправната точка за разсъжденията на тема бъдеще без ядрени оръжия", каза Тауе и покани и други световни лидери да посетят града. Кметът, както и някои от оцелелите, които също произнесоха речи, отправиха критики и към правителството в Токио заради неговата ядрена политика. „Правителството на Япония, докато защитава премахването на ядрените оръжия, все още разчита на ядрено възпиране" на конфликти, заяви кметът, наричайки това „противоречиво състояние на нещата".
В своето изказване Тауе посочи и речта на Барак Обама по време на визитата му в Хирошима през май. Американският президент стана първият изпълняващ длъжността държавен глава, посетил града. В обръщението си от Нагасаки японският президент Шиндзо Абе призова световните лидери да уважават и спазват Договора за неразпространение на ядрените оръжия. „Ние не трябва да позволяваме повторение на ужасните събития от Хирошима и Нагасаки, които станаха преди 71 години", каза Абе.