Обнародваха промените в Закона за съдебната власт
Секция: БЪЛГАРИЯ
09 Август 2016 14:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Обнародваха промените в Закона за съдебната власт

/КРОСС/ Измененията в Закона за съдебната власт бяха обнародвани в Държавен вестник днес. Те бяха окончателно приети от Народното събрание на 27 юли.

Освен по-големите правомощия на общите събрания на съдиите, депутатите приеха и текстове, което предизвикаха недоволство в гилдията. Основното възражение бе срещу въвеждането на задължението съдиите, прокурорите и следователите да декларират членството си в съсловни организации наред с членство в тайни организации. От Съюза на съдиите обявиха тия дни, че обмислят възможността да сезират Съда в Страсбург за нарушено право на сдружаване. Отделно пък ВСС ще поддържа регистър на членството на магистрати в професионални организации.

Друг текст, който предизвика брожение, е във връзка с новите правомощия на Инспектората на Висшия съдебен съвет. Както вече е ясно, ИВСС ще извършва проверки на имуществените декларации, проверки за почтеност, за конфликт на интереси, за действия, накърняващи авторитета на съдебната власт и проверки за нарушаване независимостта на магистратите.

Но в закона залегна изискването подателите на сигнали срещу магистрати - за конфликт на интереси, имотни несъответствия, за действия, които противоречат на изискването за почтеност и за независимост или водят до накърняване на авторитета на съдебната власт - да посочват не само името си, адреса, телефона и имейла си, но и единен граждански номер (ЕГН). За да започне проверка по сигнал, той трябва да отговаря на всички условия и да има всички реквизити.

Това, което се оценява положително, е все пак въвеждането на съдийското самоуправление (макар първоначалните предложения да бяха поорязани), отпадането на събеседването при конкурсите за повишаване, определянето на срок за командироването, решаването на въпроса с отстранените временно от длъжност магистрати заради водени срещу наказателни производства, както и въпроса на каква длъжност се връщат членовете на ВСС и Инспектората след изтичане на мандата им, макар някои депутати всячески да се опитаха да вкарат т.нар. "кариерни бонуси".