Вестниците пишат...
Секция: Преглед на печата
15 Август 2016 08:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Вестниците пишат...

/КРОСС/ Наблюдава се нарастване на желаещите да станат студенти във Великобритания и други западноевропейски страни заради добрите условия, които се предоставят там, съобщава "Стандарт". Председателят на Съвета на ректорите проф. д-р инж. Любен Тотев подчертава, че голяма част от заминалите не се връщат, защото не намират подходяща работа у нас. От 10 до 15 на сто от зрелостниците предпочитат чужбина, което между 5 500 и 6 хиляди души.

Според водещото заглавие на вестник "Сега", цифрите са дори по-високи - "17% от българските зрелостници заминават да учат в чужбина". През 2015 г. страната са напуснали над осем хиляди младежи, най-вече ученици от езикови и природо-математически гимназии.Вестник "Сега" коментира, че българите по света искат родината да не им е мащеха. Сънародниците ни чакат от външно министерство адекватна система за дистанционно издаване на лични документи, шофьорски книжки и т.н. Преди дни Асоциацията на българите в Крит изпрати писмо до премиера Борисов с подобни искания.

"Джебчии вилнеят по плажа в Несебър и Слънчев бряг", предупреждава "Труд". Полицията мълчи, потърпевши се питат сами ли трябва да се грижат за сигурността си, пише още вестникът и разказва за проблеми с кражбите и на много други места в страната и недоволството на хората от безсилието на полицията.

В днешния брой на "Труд" доктор Петър Атанасов, началник на клиниката по вътрешни болести в "Пирогов" заявява: "Рушат се болници, които крепяха здравеопазването ни". "В някои болнични стаи пада мазилката на тавана. Освен "Пирогов", от ремонт се нуждаят големите окръжни и градски болници, както и бившата Медицинска академия", казва д-р Атанасов.

"Телеграф" алармира за опасностите на сегашните промоции на бързите кредити. Рекламата, че се дават без лихва, важат само за първия заем. И още един капан - ако клиентът не посочи гарант, най-често самата фирма, даваща парите, става гарант. Така получилият хиляда лева трябва да плати 700 лева такса.

Социологът Кънчо Стойчев коментира в интервю за "24 часа": "Тече трета световна война за регионално надмощие". Според Стойчев България не решава проблема с бежанците, а го замита.

"Отпускат на общините, в които има минерални води, безлихвени заеми за развитие на балнео и СПА". Това е казала за "Стандарт" Ивелина Василева, министър на околната среда и водите. Ековедомството ще дава безвъзмездно половината от необходимите пари и ще поеме половината от лихвите за останалите 50 на сто, пояснява тя.

Вестник "Земя" пък пише подробности за новите европрограми за селата.

"Монитор" информира, че с обществена поръчка се търсят 60 лимузини за нуждите на председателството ни на Евросъюза.

Според "Капитал дейли" стрестестовете на банките са показали, че у нас банките работят на две скорости.  Освен това става ясно, че по-уязвими са родните ни банки.

Емил Хърсев уверява в интервю за "24 часа": "Кредитирането се отпушва след стрестестовете".

"Не правя компромиси с качеството на ремонтите", заявява за "Монитор" кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя казва, че общината работи за още нови автобуси и ще строи още 12 км метролинии.

"Дума" пише за поредния успех на наш филм на международен фестивал. В швейцарския град Локарно получихме наградата "Златен леопард" за "Безбог" на Ралица Петрова.