/КРОСС/ Когато ген. Радев спечели президентските избори, много хора ще поискат да се припознаят с неговия успех, казва Весела Лечева, член на ИБ на НС на БСП, пред "24 часа"
- Г-жо Лечева, предстои драматичен пленум в БСП. Скандалът в Изпълнителното бюро по темата, довел до хвърлянето на две оставки - на Костадин Паскалев и Юрий Асланов, неминуемо ще се пренесе и в Националния съвет. Какви са очакванията ви?
- Не виждам основание за определяне на пленума ни като "драматичен". Нито мога да говоря за "скандал". Скандални са много неща в нашата държава, но те са свързани предимно с управляващите. Вярно е, че емоционалният заряд на обсъжданията бе по-голям, но на самото заседание на Националния съвет аз очаквам сериозна работа и задълбочен анализ. И най-вече - отговорно поведение. Партията има ново ръководство, което се опитва да ѝ върне самочувствието и да я поведе по пътя към успеха. Което значи - към спечелване на доверието на гражданите. Разправиите по медиите не са най-добрият път към тази цел. Естествено - има различни мнения, които трябва да се уважават И трябва да се вслушваме във всяко едно от тях. Но тези мнения трябва да дадат основата на една конструктивна дискусия, а не на публични квалификации. Целта пред всички е една - разрушаването на модела на управление "ГЕРБ", при който всичко зависи от моментните настроения и постоянните интереси само на един човек. Казано на спортен език - този мач сме го играли 45 години. Победа на президентските и предизвикването и спечелването на предсрочни парламентарни избори са пътят за реализирането на тази цел. Аз вярвам дълбоко в колективната мъдрост на партията и съм сигурна, че заседанието на Националния ни съвет ще се обедини около основната ни задача, а няма да се влезе в изграждане на разделителни линии между отделните позиции.
- С какви аргументи ръководството на партията ще убеди Националния съвет да подкрепи кандидатурата на ген. Румен Радев за президент?
- Вътрешнопартийното допитване ясно показа желанието на хората за кандидат, който може да събере широка подкрепа. Кандидатурата на ген. Радев е такава. Тя бе одобрена както от коалиционните ни партньори, така и от АБВ. Неговата личност и професионално развитие показват, че той е човек, който би защитавал успешно българските национални интереси в една много сложна външнополитическа обстановка. Ако резултатите от допитването бяха, че искаме тяснопартийна кандидатура - бъдете сигурни, че щяхме да излъчим такава. В БСП има много достойни хора, които могат да се справят с подобно предизвикателство. Фактът, че бяха номинирани толкова много имена, показва не слабост, а силата на партията. Вярвам, че Националният ни съвет ще покаже както тази сила, така и мъдрост при окончателното си решение.
- Не нарушихте ли устава си, след като Изпълнителното бюро води преговори с АБВ, без да има мандат за това от пленума?
- Ние много последователно следваме устава си. Уверявам ви.
- Някак си остава впечатлението за предварителни договорки с АБВ - първо се нападахте публично, а после изведнъж изплува име, което се оказа, че може да ви обедини. Как ще ги разсеете?
- У кого остава такова впечатление? Вие нали не смятате, че такова решение се взима след един разговор. Не е сериозно. Предварителни договорки с когото и да било не е имало от страна на ръководството. От някои кандидати - може би.
- Чия кандидатура всъщност е ген. Радев? Защото Георги Първанов се похвали, че той го е открил навремето и го е направил генерал. Как ви хрумна неговото име?
- Неговата кандидатура не е хрумване. Тя е резултат от внимателен анализ. Когато генералът спечели, много хора ще поискат да се припознаят с неговия успех.
- Татяна Дончева разви тезата, че Радев е кандидат на оръжейното лоби, което спонсорира "Позитано" 20 в момента.
- Много ценя Татяна, но подобни твърдения звучат привлекателно за медиите, без да са сериозен аргумент.
- Какво ще стане, ако все пак пленумът гласува Румен Гечев например да е кандидатът на БСП?
- Не си представяйте апокалиптична картина. Ние сме демократична партия и строго спазваме устава си. Всички кандидатури имат своите плюсове и минуси. Важното е да дадем силна кандидатура и реална алтернатива на хората да избират. Смятам, че в момента никой няма нужда от "служебен" президент. Между другото - чакам с интерес оценката на ГЕРБ за управлението на Плевнелиев.
- Защо се реши избирането на кандидатпрезидентската двойка да е на 2 етапа - първо президент, след това - вицето му?
- Не е логично, преди да сме избрали кандидата за президент, да посочим и заместника му. Първо президент, после той ще каже изискванията си за вице. Тази практика е утвърдена в редица водещи демокрации по света. - Кой трябва да заеме втория пост според вас? - Не е редно аз да казвам. Важното е да са екип, който се допълва. Никой не иска разнобой при президентския пост Спомнете си ситуацията при избора на ГЕРБ с Плевнелиев и Маргарита Попова или при избора на СДС с Желю Желев и Блага Димитрова преди години.
- Вие самата си направихте отвод от номинацията за президент и вице. Защо?
- В момента заемам отговорен пост в партията и съм отдадена изцяло на работата си. Имам своите върхове, да работя на "Дондуков" 2 не е детинската ми мечта. Пак ще повторя - важното е нашата кандидатура да вдъхне надежда, че нещата у нас могат да се променят. Хората да гласуват според хладилниците, а не според телевизорите си.
- Вие сте част от Изпълнителното бюро. Как ще работи БСП оттук нататък, след като за първи път от много време партията наистина е дълбоко раздирана от противоречия, дели се на лобита и кръгове?
- Категорично не приемам подобна квалификация. Различните мнения не означават борба на лобита и кръгове, както се твърди. Питайте редовите членове имат ли подобни терзания. Аз се срещам всеки ден с тях и отговорно ви казвам - те не страдат от подобно усещане. Хората са най-важните, не ръководството. Не крия - имаме различни виждания, но смятам, че това, което ни обединява, е много по-стойностно и истинско.
- Защо БСП все още има един зам.-председател? Какво спира Корнелия Нинова да предложи и други освен Стефан Данаилов?
- Колко заместници трябва да има според вас? Ние сме един екип и гласът на всеки тежи еднакво.