Заради МОН, достъпът до световните научни списания е прекратен за българските учени
Секция: Наука
16 Август 2016 10:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Заради МОН, достъпът до световните научни списания е прекратен за българските учени

/КРОСС/ На 15 август е прекратен достъпа на българската айкадемична общност до световните научни ресурси и информация за базите данни на издателство Elsevier - Science Direct и Scopus.

Това се случва, защото Министерството на образованието и науката (МОН) не е подновило абонамента към издателство Elsevier, съобщи nauka.offnews.bg.

"Вече осми месец "Елсевиер" осигурява достъп до базите данни ScienceDirect‬ и ‪Scopus‬ за българската научна общност без валиден договор. Поради това, издателят спира достъпа до тях, считано от 15 август 2016 г." - съобщава издателството на страницата си във Facebook. Според "Двенвинк", проблемът е дефицит в бюджета на МОН от 5.6 млн. лева.

Всъщност за годишен абонамент за достъп до пълния текст на научните публикации в ScienceDirect и базата данни SCOPUS, издателство Elsevier изисква около 7.9 млн. лева с ДДС за българските научни организации, институти и университети.

В същото време целият бюджет на МОН за наука е около 24 млн. лв, от които за 2016 г. са отделени 15 млн. лв. за Фонд за научни изследвания, обясняват от министерството.

Отдавна сред научната общност се шири недоволство заради непосилните цени за достъп на издателства като Elsevier. Въпреки дългогодишното движение "за открит достъп", което има за цел да предостави резултатите от научните изследвания за свободно, вместо да гният зад скъпия платен абонамент, излиза че традиционният подход за публикуване остава здраво вкоренен.