/КРОСС/ Политическите квоти демотивират професионалните дипломати. Системното нарушаване на закона от външния министър, премиера и президента пък демотивира обикновения човек да го спазва.
Мнението си независимият депутат Георги Кадиев обоснова в ефира на БНР в разговор за промените в Закона за дипломатическата служба, внесени от ПП "Нормална държава", чийто основател е той. Мотивите му за това са последните назначения на президента Росен Плевнелиев на шестима посланици, от които две откровено политически назначения, заедно с предни назначения на други 12 посланици, отново с процент политически назначения.
Измененията на Закона за дипломатическата служба предвиждат намаляване на политическата квота от 20 на 10 на сто. Цитирайки външния министър Даниел Митов за 23% политически назначения, Кадиев посочи, че от изказването му насам процентът се качва.
Необходимо е всеки дипломат, който оглавява дипломатическо представителство, да е работил през последните две години или в МВнР, или в международна институция, смята още Кадиев. Защото доста от външните министри се научиха да назначават политици на работа за няколко седмици, а след това да ги изпращат за посланици от дипломатическата квота, заобикаляйки ограничението за политически назначения, коментира той.
Знам колко тежко хората от тази професия приемат политическата квота. За тях е изключително демотивиращо човек, който 30 години е работил във външно министерство да не може да се добере до посланик, а някой е спуснат отвън, допълни народният представител.
Георги Кадиев призова да се предприеме намаляване на квотата на 10% и да се види как ще се държи системата, за да не е изолирана и капсулирана съвсем сама в себе си, а след това да се прецени дали има нужда от още по-голямо намаляване.
Според Българското дипломатическо дружество трябва да се върви към пълно професионализиране на дипломатическата служба не с бавни, а с радикални стъпки, в противовес на сегашното й политизиране.
Броят на посланиците е само елемент от това политизиране, коментира от своя страна Георги Димитров, член на Българското дипломатическо дружество. Той припомни, че 10% са фигурирали още в първия вариант на закона, внесен от Ивайло Калфин като външен министър, но противодействието на всички политически сили без изключение е довело до фиксиране на квотата на 20%. В по-късен проект за изменение на закона по времето на Кристиан Вигенин също е бил заложен по-ниският процент, но проектът не е стигнал до пленарна зала.