Кадиев: Външният министър, премиерът и президентът системно нарушават Закона за дипломатическата служба
Секция: ПОЛИТИКА
16 Август 2016 15:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кадиев: Външният министър, премиерът и президентът системно нарушават Закона за дипломатическата служба

/КРОСС/ Политическите квоти демотивират професионалните дипломати. Системното нарушаване на закона от външния министър, премиера и президента пък демотивира обикновения човек да го спазва.

Мнението си независимият депутат Георги Кадиев обоснова в ефира на БНР в разговор за промените в Закона за дипломатическата служба, внесени от ПП "Нормална държава", чийто основател е той. Мотивите му за това са последните назначения на президента Росен Плевнелиев на шестима посланици, от които две откровено политически назначения, заедно с предни назначения на други 12 посланици, отново с процент политически назначения. 

Измененията на Закона за дипломатическата служба предвиждат намаляване на политическата квота от 20 на 10 на сто. Цитирайки външния министър Даниел Митов за 23% политически назначения, Кадиев посочи, че от изказването му насам процентът се качва.

Необходимо е всеки дипломат, който оглавява дипломатическо представителство, да е работил през последните две години или в МВнР, или в международна институция, смята още Кадиев. Защото доста от външните министри се научиха да назначават политици на работа за няколко седмици, а след това да ги изпращат за посланици от дипломатическата квота, заобикаляйки ограничението за политически назначения, коментира той. 

Знам колко тежко хората от тази професия приемат политическата квота. За тях е изключително демотивиращо човек, който 30 години е работил във външно министерство да не може да се добере до посланик, а някой е спуснат отвън, допълни народният представител. 

Георги Кадиев призова да се предприеме намаляване на квотата на 10% и да се види как ще се държи системата, за да не е изолирана и капсулирана съвсем сама в себе си, а след това да се прецени дали има нужда от още по-голямо намаляване.

Според Българското дипломатическо дружество трябва да се върви към пълно професионализиране на дипломатическата служба не с бавни, а с радикални стъпки, в противовес на сегашното й политизиране.

Броят на посланиците е само елемент от това политизиране, коментира от своя страна Георги Димитров, член на Българското дипломатическо дружество. Той припомни, че 10% са фигурирали още в първия вариант на закона, внесен от Ивайло Калфин като външен министър, но противодействието на всички политически сили без изключение е довело до фиксиране на квотата на 20%. В по-късен проект за изменение на закона по времето на Кристиан Вигенин също е бил заложен по-ниският процент, но проектът не е стигнал до пленарна зала.