/КРОСС/Аз лично бих разчитал на помощта на различни фондации, а защо не и на „Америка за България". Притесни ме обаче фактът, че това обучение, както прочетох в медиите, щяло да става по техни програми. Това означава следното - нашите учители да бъдат обучавани съгласно решенията на фондацията. Ето тук е възелът! Аз бих казал на нейните представители у нас: „Имате ли възможност да ни преподавате нещо неутрално, като лидерство например? Ние определяме учебната програма по преквалификацията, а не вие!". НПО-ото по определение е по-ниско разположено от министерството. В случая водещият хорото от А до Я трябва да бъде МОН. Само при тези условия аз бих се съгласил на помощта на „Америка за България".
Така бившият образователен министър проф. Тодор Танев коментира в интервю за Епицентър.бг лансираната от Меглена Кунева идея фондация „Америка за България" да финансира преквалификацията на над 45 000 български учители.
Всяка фондация има записани цели, и те едва ли са противодържавни. „Америка за България" действително помага на музикалното и юридическото образование у нас, което е благородна дейност. Разбира се във фондацията си правят сами „сечението" в ценностно отношение между Америка и България. Това е някакво съчетание между американските и нашите ценности. Разбира се, трябва да знаем, че има разлика между нас и американците, коментира проф. Танев.
Ако се отвори сайтът на НПО-то, веднага ще видим неща, които са ни известни от американските филми - те искат дръзновени, млади лидери. А какво разбират под лидери и демокрация? „Демокраси" е американската версия на демокрация, която е различна от японската, от германската, от българската. Има известни различия, които са неминуеми и именно на тях се дължат страховете в общественото пространство от дейността на „Америка за България" в областта на стратегическия за България ресор „образование". Защото в училищата се обучава бъдещето на България и се формира начинът на мисленето на младото поколение, коментира още той.
Според бившия образователен министър подобно сътрудничество е възможно, само ако „контролният пакет" се държи от Министерство на образованието.
По отношение на работата на министъра на образованието Меглена Кунева, която пое поста след неговата оставка, проф. Тодор Танев заяви, че големи различия няма - те са единствено в малките детайли и допълни: Мисля, че екипът на Меглена Кунева не е до там решителен, колкото беше предишният, който оглавявах аз. Ние бяхме безкомпромисни по въпроса за европейските средства за образование - „доставихме" ги в България, независимо от трудностите, и настоявахме проектите да бъдат преценявани много детайлно. С идването на новия екип бе поискана отсрочка в Брюксел, но такава не бе одобрена. Тук ще засегна и и въпроса с професионалното образование. В никакъв случай не трябва да се правят компромиси с него, защото това е вредно за българския бизнес и икономиката въобще.
Проф- Танев е твърдо убеден, че Законът за училищното образование в никакъв случай не покрива по същество и не може да покрие нормативите, които един Закон за професионалното образование може да направи. В никакъв случай не е правилно виждането, че основата на образованието е училищното, а всичко друго е в някакво русло. Кому е нужен ЗПУО, ако нямаме Закона за професионалното образование, ако нямаме нормален Закон за субсидиране на научните изследвания? Защо да имаме гениални студенти, които ще попаднат в тотален вакуум? - попита той.
Танев все още смята, че Кунева и нейната партия ДБГ стоят зад комплота срещу него, но знае, че те не са единствените, които са работили за смяната му и за отстраняването на екипа му.
Струва ми се, че и някой от ръководството на парламентарната образователна комисия имат пръст в това, добави той.