Отмениха евакуацията в Николаево
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Август 2016 12:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Отмениха евакуацията в Николаево

/КРОСС/ Евакуацията на жители на град Николаево в област Стара Загора, която се наложи заради изтичане на газ, е отменена. Възстановено де вижението и електричеството.

Областният управител Георги Ранов обясни пред БНР, че има съмнение за човешка намеса, предизвикала инцидента, но, по думите му, ще остави компетентните органи да извършват следствени действия и да излязат със становище.

Изтичането на газ е констатирано в 2 часа през нощта. Синьото гориво е било складирано в държавно хранилище в района на жп гарата. Пробивът е открит и тръбата е затворена към 3 часа през нощта, съобщи за "Хоризонт" комисар Стоян Колев - началник на службата за "Пожарна безопасност и защита на населението". Около 60 души, които живеат в блозост са били евакуирани.

Химически автомобили от Стара Загора и Пловдив извършиха обхождане на обекта и на града, а специални екипи извършват замерване. Възстановено е движението на хора, автомобили, влакове, след като временно беше преустановено заради инцидента. Няма пострадали, но опасност от взрив съществуваше.

Газохранилището е създадено след приватизация на завода "ЕЛПО-Електротехника" в Николаево. Тази нощ там не е имало служител от столичната фирма "Арда".

Пред "Хоризонт" кметът на града Косьо Косев заяви, че е обезпокоен от наличието на склад за пропан-бутан само на 50 метра от жилищен квартал, но до този момент очевидно не е сезирал компетентните органи за това.

Петя Папазова - директор на РИОСВ-Стара Загора, обясни, че складът е проверен през май и тогава е констатирано, че отделението за пълнене на пропан-бутан е било запечатано преди това от друг компетентен орган. Свидетели обаче са заявили пред кореспондента на БНР, че виждат цистерни да влизат и излизат от газохранилището.

Според българското законодателство обектите с висок рисков потенциал трябва да представят Доклад за безопасност в Изпълнителната агенция по околна среда, който се утвърждава от нейния директор, а разрешение за строеж на газохранилище би трябвало да се издава по Закона за устройство на територията, твърди Петя Папазова.

В Николаево продължават да следят качеството на въздуха след инцидента по 26 показателя.