Допълнителна работа за учителите без заплащане от държавата
Секция: БЪЛГАРИЯ
18 Август 2016 10:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Допълнителна работа за учителите без заплащане от държавата

/КРОСС/ Множество допълнителни занимания и подкрепа от специалисти на ученици с различни проблеми, предвижда Държавният образователен стандарт за приобщаващо образование, който бе представен от зам.-министъра на образованието Диян Стаматов вчера. От думите му обаче стана ясно, че държавата няма да осигури допълнително финансиране за всички дейности, тъй като те влизали в задълженията на учителите в рамките на работното им време.
"Педагогическият персонал не е като академиците и професорите да работи за хорариум, той има работно време и то трябва да бъде запълнено", обясни Стаматов.
Единствените допълнителни пари, които стана ясно, че със сигурност ще бъдат предоставени, са по програмата "Заедно в час". Тя пък се финансира от фондацията "Америка за България". Зам.-министърът не можа да уточни и какъв брой специалисти допълнително ще трябва да бъдат назначени в училищата и детските градини. В момента в страната работят 711 педагогически съветници, 270 психолози, 238 логопеди и 17 ресурсни учители. Основният брой ресурсни учители - 1800, са назначени в ресурсните центрове, които се преобразуват според новия закон. Още 400 специалисти работят в училищата с еврофинансиране. Специалистите никога няма да са достатъчно, особено с увеличаването на децата със специфични образователни потребности, обобщи Стаматов. Той съобщи още, че се въвежда нова длъжност на помощник учител, която е непедагогическа и за нея няма да е нужно висше образование. Помощникът ще осигурява организационна и техническа подкрепа на учителя, като например ще подготвя материали или ще обгрижва ученици с хиперактивно поведение извън часовете.
Новият стандарт ще подкрепя всеки ученик в риск, в неравностойно положение, със СОП или изявени дарби. За тях ще има допълнително обучение по учебните предмети, за овладяване на българския език, занимания по интереси, логопедична помощ, както и летни занимания.

Ще изключват от училище за 15 неуважителни отсъствия

От училище ще се изключва за 15 отсъствия, направени по неуважителни причини, пише в още в новия образователен стандарт. Решението за точно колко отсъствия ще става преместването в друго училище или в самостоятелна форма на обучение обаче ще се определя от всяко училище в правилника му. При непосещаване на часовете първо ще се прави забележка, после ученикът ще бъде местен в друга паралелка в същото школо, а след това ще идва предупреждението за преместване в друго. Уважителните или както се наричаха досега "извинени" отсъствия ще стават по медицински причини и с молба от родителя до директора за 3 дни през учебната година. За първи път ще бъдат позволени и 7 дни отсъствие с разрешение на педагогическия съвет.

Източник: "Дума"