Баба Илийца оживя!
Секция: КУЛТУРА
23 Август 2016 09:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Баба Илийца оживя!

/КРОСС/Шефката на етнографския музей във Враца възкресява образа на легендарната Вазовагероиня от разказа "Една българка".

Недка Димитрова претворява образа на баба Илийца на филмовия екран в новата художествено-документална лента "Българин да се наричам" на режисьора Искрен Красимиров.

"Горда съм, че влизам в ролята на тази героична българка. Като уредник на музея за мен не беше трудно да подбера дрехите за снимките, да вляза в нейния образ и да го пресъздам. Щастлива съм и трябва да пазим паметта за поколенията", сподели пред "България Днес" Недка Димитрова.

По този начин баба Илийца от врачанското село Челопек отново тръгва по стръмните балкански пътеки с полуживото си внуче на ръце, за да търси спасение в Черепишкия манастир. Тя тръгва да моли Бога за избавление на внука си, но съдбата я среща с ранен Ботев четник и тя ще трябва да спаси не само своето пеленаче, но и комитата.

Иван Вазов научава за съдбата на тази героична българка през 1899 г., когато с новата железница пътува през Искърското дефиле. Писателят слиза на Черепишкия манастир и тръгва на кон да търси гроба на Христо Ботев във Врачанския Балкан.В село Челопек местните хора му разказват за подвига на баба Пена от Илиевския род, която успяла през нощта с две ръце да изтръгне огромния кол и с ладията да преплава бурната река, за да даде попското расо на бунтовника и да го спаси.

Иван Вазов не успява да открие гроба на Войводата, но открива един знаменит сюжет, който повече от век вълнува българските поколения и се превръща в символ на жертвоготовност и родолюбие.

Филмът "Българин да се наричам" поставя ударението, че баба Илийца не е само литературен герой, а реална историческа личност. Тя е оставила много потомци в село Челопек, където е изградена къщата музей "Баба Илийца" и идват да изразят своята почит хиляди хора от цялата страна.

Авторът на филма Искрен Красимиров е един от най-големите родолюбци и с право е сочен за новия Ботев и заради уникалната си прилика с войводата, и заради пламенния патриотичен дух, който носи.

Праправнучката на баба Илийца носи нейното име - Пена. Тя е пенсионерка, била е преподавателка по биология във врачанска гимназия и е получила званието "заслужил учител". Тя разказва, че баба Илийца е била "висока, кокалеста, суха жена, много трудолюбива и грижовна към къщата и челядта".

Предвиждат се и игрални възстановки в къщата музей на Иван Вазов в София, като в ролята на народния поет ще бъде тв водещият Златимир Йочев. Премиерата на филма се очаква да се състои на 1 ноември - Деня на будителите.