/КРОСС/Шефката на етнографския музей във Враца възкресява образа на легендарната Вазовагероиня от разказа "Една българка".
Недка Димитрова претворява образа на баба Илийца на филмовия екран в новата художествено-документална лента "Българин да се наричам" на режисьора Искрен Красимиров.
"Горда съм, че влизам в ролята на тази героична българка. Като уредник на музея за мен не беше трудно да подбера дрехите за снимките, да вляза в нейния образ и да го пресъздам. Щастлива съм и трябва да пазим паметта за поколенията", сподели пред "България Днес" Недка Димитрова.
По този начин баба Илийца от врачанското село Челопек отново тръгва по стръмните балкански пътеки с полуживото си внуче на ръце, за да търси спасение в Черепишкия манастир. Тя тръгва да моли Бога за избавление на внука си, но съдбата я среща с ранен Ботев четник и тя ще трябва да спаси не само своето пеленаче, но и комитата.
Иван Вазов научава за съдбата на тази героична българка през 1899 г., когато с новата железница пътува през Искърското дефиле. Писателят слиза на Черепишкия манастир и тръгва на кон да търси гроба на Христо Ботев във Врачанския Балкан.В село Челопек местните хора му разказват за подвига на баба Пена от Илиевския род, която успяла през нощта с две ръце да изтръгне огромния кол и с ладията да преплава бурната река, за да даде попското расо на бунтовника и да го спаси.
Иван Вазов не успява да открие гроба на Войводата, но открива един знаменит сюжет, който повече от век вълнува българските поколения и се превръща в символ на жертвоготовност и родолюбие.
Филмът "Българин да се наричам" поставя ударението, че баба Илийца не е само литературен герой, а реална историческа личност. Тя е оставила много потомци в село Челопек, където е изградена къщата музей "Баба Илийца" и идват да изразят своята почит хиляди хора от цялата страна.
Авторът на филма Искрен Красимиров е един от най-големите родолюбци и с право е сочен за новия Ботев и заради уникалната си прилика с войводата, и заради пламенния патриотичен дух, който носи.
Праправнучката на баба Илийца носи нейното име - Пена. Тя е пенсионерка, била е преподавателка по биология във врачанска гимназия и е получила званието "заслужил учител". Тя разказва, че баба Илийца е била "висока, кокалеста, суха жена, много трудолюбива и грижовна към къщата и челядта".
Предвиждат се и игрални възстановки в къщата музей на Иван Вазов в София, като в ролята на народния поет ще бъде тв водещият Златимир Йочев. Премиерата на филма се очаква да се състои на 1 ноември - Деня на будителите.