Москов: Фондът за лечение плащал на болници, но къде са децата?
Секция: ПОЛИТИКА
27 Август 2016 11:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Москов: Фондът за лечение плащал на болници, но къде са децата?

/КРОСС/Отстраненото ръководство на Фонда за лечение на деца е плащало огромни суми на болници в чужбина, без да праща пациенти, заявил е здравният министър Петър Москов пред министрите на последното заседание на правителството, предаде Бгнес.

В сряда кабинетът прие нов Правилник за функционирането на Фонда за лечение на деца в чужбина.

„Нека да кажем, че много неща се изговориха, но когато буквално миналата седмица звънят от френски и германски болници и казват: „Добре, вие хубаво сте превели миналата година 30 или 50 хиляди евра за лечение на детето, но детето го няма, ще си ги взимате ли, или ние нещо да ги правим?". Товае очевидно е начин да се покаже, че този фонд не е работил от гледна точка на това да защити максимално парите, те да отидат ефективно към лечението на децата", цитира думите на Москов публикуваната стенограма.

Здравният министър допълва още, че преди смяната на ръководството на Фонда за лечение на деца там не е функционирала деловодна система. "Начинът, по който постъпва едно дете, кога постъпва, какъв е редът, каква е последователността му - всичко това лека полека се промени и се надявам, че резултатите започват да стават видими", коментира Москов.

"За да разсеем допълнително някои медийни спекулации, да кажа, че с новия правилник се запазват всички съществуващи дейности, които досега Фондът е имал право да финансира. След това - дава се възможност за заплащане на средства за транспорт и за престой на всяко дете и на един придружител по време на целия период на лечение, и се дава възможност за финансиране на до три контролни прегледа на всяко едно дете след извършено лечение в чужбина. Всичко това, разбира се, е при едни нови правила за строг контрол върху ефективността и ефикасността на изразходваните средства".

Москов е наредил оттук нататък заявленията за лечение, които родителите на болни деца подават за отпускане на средства, да се разглеждат от Обществения съвет на фонда в рамките на 10 дни, а не както досега - до 45 дни.

"Тоест, много силно скъсяване на сроковете, в които родителите и съответно детето, което има нужда от такава помощ, получава решението и финансирането, и може да отиде и да бъде лекувано. И - прозрачност на взимането на тези решения, при, отново казвам, засилен контрол върху ефективността на изразходването на публичните пари, което очевидно е проблем за някои", коментира още министърът на здравеопазването.

След като е запитан от премиера Бойко Борисов - "как върви въпросът с идентификатора и въвеждането му в болниците", Москов отговоря: "Дотук, след първите осем пилотни болници, към този момент в 20 от най-големите български болници вече работи системата. В първия момент, разбира се, имаше бъгове, които се отстраняваха. Сега смея да кажа, че работи добре, посреща се добре и от пациентите, и от работещите там".

Здравният министър обяснява, че очаква още критики за въвеждане на пръстовия отпечатък при постъпване в болниците.

При акция на ГДБОП на 20 април тази година ръководството на Фонда за лечение на деца бе арестувано, а по-късно и сменено от здравния министър Петър Москов.