/КРОСС/ България е на девето място в Европейския съюз по заетост на висшисти между 20 и 34 г. Това показва последното проучване на Евростат, което се основава на данни на Националния статистически институт. 87% от абсолвентите, завършили не по-рано от 2013 г., са си намерили работа.
Четирима на всеки петима. Толкова са абсолвентите в България, които през последните три години са си намерили работа благодарение на висшето си образование.
Светослав Николов преди две години завършва "Финансов мениджмънт" в Свищов. Наскоро се мести в София, където намира успешно приложение на знанията си.
Самият факт, че си учил нещо и искаш да се занимаваш с това, ти дава някакви предимства пред тези хора, които нямат съответното образование и може би по този начин не показват и желание да се развиват.
Въпреки че е висок, самият процент на заетост не е достатъчен, за да даде яснота за реализацията на абсолвентите в България, коментира той пред БНТ.
Рейтинговата система, която се разработва от екип на Министерството на образованието и науката, съдържа показатели, които ясно говорят за интерпретирането на подобни резултати.
Според въпросната "Рейтингова система на висшите училища в България" по-малко от половината работещи висшисти заемат позиция, която изисква висше образование. От МОН определят този резултат като "добър".
В България разликата между работещите със средно образование и тези с висше е втората най-голяма в Европейския съюз след Белгия - малко над 40%.
На фона на тези данни висшето образование дава огромно предимство на търсещите работа българи. Много от тях обаче завършват специалности със слаби възможности за реализация и след това се задоволяват с неквалифицирани позиции, колкото да не бъдат безработни.
Един от начините да бъде подобрен балансът между кадрите, произвеждани от учебните заведения, и нуждите на бизнеса, е университетите да започнат да правят проучвания на трудовия пазар.
В момента почти всички разчитат единствено на рейтинговата система на МОН, когато структурират програмите си. Американският университет в Благоеврад обаче прави собствени анкети.
Преди два месеца направихме най-новото ни проучване, което има вече резултати. Участваха почти 600 човека от нашите завършили 4000 човека досега, обяснява Страци Кулински - президент на Американския университет в Благоевград.
От Министерството на образованието не са си поставили конкретна цел за повишаване на приложението на висшето образование в България. Такава може да бъде очаквана след изтичането на настоящия програмен период през 2020 г.