/КРОСС/Това се случи след подаден сигнал от екипа на проект Нов живот за лешоядите LIFE14 NAT/BG/649 през март 2016 г., в който са описани установените от екипа на ФДФФ 4 смъртни случаи на белоглави лешояди (Gyps fulvus), регистрирани по две конкретни електропроводни линии от началото на проекта. Белоглавият лешояд е изключително рядък вид, за чието завръщане в Стара планина, ФДФФ и Зелени Балкани работят вече над 10 години. Вследствие на подадения сигнал, през април е организирана съвместна проверка на терен от представители на EVN и ФДФФ, при която е потвърдено наличието на опасни за птиците стълбове и са обсъдени потенциалните мерки за тяхното обезопасяване. Идентифицираните 41 стълба са от два основни типа - желязо-решетъчни опъвателни стълбове и стоманено-бетонни носещи стълбове. За обезопасяването им ще бъдат използвани 81 накладки с удължители и 84 броя дистанционери, които ще бъдат закупени от EVN за тяхна собствена сметка. ЕVN ще осъществи безвъзмездно и самия монтаж, с което на практика ще осмисли теренните усилия на Зелени Балкани и ФДФФ, по проучване и идентифицирани на опасните електопреносни линии. Екипът на ФДФФ ще присъства по време на дейностите, с готовност за предоставяне на допълнителни пособия за обезопасяване или прогонване на птиците от опасните линии. По този начин ще бъдат предотвратени бъдещи сблъсъци на лешоядите с електро-преносната мрежа.
За съжаление, една от основните опасности за вида в района се оказаха електропроводните стълбове. Птиците обичат да кацат по тях, а при лошо време, при голяма влажност, едрите и тежкки птици лесно докосват електропроводите и стават жертва на тока. По този начин в рамките на програмата за възстановяване на белоглавите лешояди сме загубили над 30 птици за шест години.
Затова, това не е първият път, в който EVN Електроразпределение ЕАД съдейства на дългосрочната програма за възстановяване на лешоядите в България, като до момента, след сигнали, подадени от ФДФФ и Зелени Балкани, служителите на компанията са обезопасили над 20 стълба, които са причинили смъртта на лешояди или са определени като потенциално опасни.
Зелени Балкани изразяваме своята благодарност към Съвета на Директорите на „ЕВН България Електроразпределение" ЕАД, които са взели това решение, както и за трайния им ангажимент към опазване на биологичното разнообразие, чрез обезопасяването на опасни за едрите птици електрически стълбове.
Дейностите за проучване и изолиране на опасните електро-преносни стълбове са част от проект Светло бъдеще за черния лешояд LIFE14 NAT/BG/649, който обединява усилията на пет основни партньора от четири европейска страни - Зелени Балкани - Стара Загора и Фонда за дивата флора и фауна (ФДФФ) от България, Фондацията за опазване на лешоядите (VCF) от Холандия, Junta de Extremadura от Испания и Euronatur от Германия. Той предвижда възстановяването на черния лешояд в България, с внасяне и освобождаване на птици от Испания, подобряване на условията за гнездене и хранителната база, подпомагане на местните животновъди, намаляване на заплахите и развитие на националните капацитети.