Русия готви приватизация на „Роснефт" до края на годината
Секция: Русия
02 Септември 2016 11:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Русия готви приватизация на „Роснефт" до края на годината

/КРОСС/ Русия планира да продаде една пета от държавната компания „Роснефт" като приватизацията може да стане до края на тази година. Това заяви руският президент Владимир Путин в интервю за американската агенция „Блумбърг", предаде БГНЕС.

Продажбата на дялове в размер на 19,5% ще се осъществи през 2016 г., ако бъдат намерени „подходящи стратегически инвеститори". Дялът може да достигне сумата от 11 млрд. долара, като цел на продажбата е правителството да попълни бюджетния дефицит.

Продажбата на дялове в „Роснефт" е втората такава, след като преди това властите в Москва обявиха, че пускат на пазара 50,8% от по-малкият производител на петрол „Башнефт". Покупката на дялове в компанията обаче беше забавена заради спорове около потенциалните купувачи.

По думите на Путин продажбата на „Роснефт" показва решението на Русия да намали ролята на държавата в икономиката на страната.

„Руското правителство няма нужда да държи такива големи дялове и ние сме ангажирани с осъществяването на нашите планове", посочи Путин, допълвайки, че продажбата няма да се осъществи на всяка цена. Вместо това ще се търси максималната възможна печалба за руската икономика.

В своето интервю руският държавен глава посочи също, че би искал ОПЕК и Русия, които общо произвеждат половината от петрола в света, да постигнат споразумение за замразяването на добива на „черно злато".

„От гледна точка на икономическия разум и логика би било правилно да постигнем някакъв вид компромис", каза държавният глава. „Уверен съм, че всички разбират това. Ние вярваме, че това е правилното решение за световната енергетика", допълни той.

Президентът също така заяви, че въпреки провала на петролните преговори с Иран през април, страните осъзнават, че Техеран трябва да получи разрешение да увеличи продукцията си и да се завърне на световния пазар след свалянето на международните санкции. Путин посочи също, че е възможно да препоръча изпълнение на този план по време на срещата си със саудитския представител принц Мохамед бин Салман на срещата на Г-20 в Китай следващата седмица.

Русия разчита до голяма степен на петрола и природния газ, като енергийните източници съставят близо 40% от приходите в бюджета. След падането на цените на суровия петрол под 50 долара за барел, военните и други разходи правителството се опитва да намери начини за облекчаване на тежестта върху бюджета преди парламентарните избори в края на тази година и президентския вот през 2018 г., пише още „Блумбърг".