Доналд Туск: Капацитетът на ЕС да приема бежанци е почти изчерпан
Секция: СВЯТ
04 Септември 2016 10:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Доналд Туск: Капацитетът на ЕС да приема бежанци е почти изчерпан

/КРОСС/ Председателят на Европейския съвет Доналд Туск предупреди, че капацитетът на Европейския съюз да приема бежанци е почти изчерпан и призова международната общност да помогне, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Капацитетът на Европа да приема нови вълни от бежанци, без да забравяме нелегалните мигранти, е близо до изчерпване", каза Туск на обща пресконференция с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Двамата говориха пред журналисти в китайския град Ханчжоу преди началото на срещата на високо равнище на Г-20.
Европейските лидери призоваха Китай и другите страни от Г-20 да участват по-активно в опитите да овладяване на глобалната бежанска криза, предаде ДПА. Миграцията и бежанската криза са глобално предизвикателство, което изисква глобално решение", каза Туск. Китай би могъл да даде принос, като отпуска помощи за развитие, добави той.
Туск каза, че няма да се водят преговори с Великобритания по условията за излизането й от Европейския съюз, преди Лондон официално да задейства член 50 от Лисабонския договор и да започне процеса на напускане, предаде Асошиейтед прес. Предварителни преговори не са в интерес на оставащите в ЕС 27 страни, продължи Туск. "Трябва да защитаваме интересите на членовете на ЕС, които искат да останат заедно, а не на онези, които искат да напуснат съюза", каза той.
Юнкер заяви, че Брюксел ще продължи да преговаря със Съединените щати по споразумението за Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП), тъй като мандатът на Европейската комисия да води тези преговори остава в сила, предаде Франс прес. "Имайки предвид мандата, даден от страните в ЕС на Комисията, ние ще продължим преговорите със САЩ по това споразумение, което ще има положителни ефекти за икономиката и заетостта", подчерта Юнкер. Френското и германското правителство изразиха възражения срещу споразумението, напомня АФП.
Решението на Брюксел да задължи компанията Епъл (Apple) да изплати на Ирландия над 13 милиарда долара е основано на факти и не е насочено против Съединените щати, каза Юнкер. "Това решение е ясно основано на факти. Ние прилагаме правилата, както изискват фактите и и законодателството", подчерта той и напомни, че Епъл се е възползвала от неправомерни данъчни предимства, предоставени й от Дъблин. Би било абсурдно да се избере фискалният терен за атака срещу Съединените щати, добави Юнкер.