Накъде и с кого тръгва Узбекистан след Ислам Каримов?
Секция: Анализи
04 Септември 2016 12:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Накъде и с кого тръгва Узбекистан след Ислам Каримов?

/КРОСС/ Смъртта на Ислам Каримов, който официално четвърт век, а неофициално - с 2 години повече беше начело на Узбекистан, свари елита в Ташкент частично неподготвен. Все още няма ясно определен негов приемник - факт, който поражда различни хипотези сред експертите.

Трите спрягани имена: на министър-председателя Шовкат Мирзияев, на заместника му Рустам Назимов и на шефа на специалните служби Рустам Иноятов се въртят по световните медии и социалните мрежи, докато тримата, както по всичко личи, са влезли в задкулисна битка „кой да води бащина дружина"! Трябва да се има предвид, че последният се ползва с подкрепата на вдовицата на Каримов Татяна Акбаровна. Този факт не е маловажен, защото именно тя, освен премиерът Шовкат Мирзияев, приема съболезнованията от ръководителите на съседните държави и световните лидери. И всеки опит за външно влияние върху избора на наследник минава най-напред през нея: тя най-отдавна и най-добре се познава с колегите на покойния от бившия СССР и Централна Азия.

Семейство Каримови обаче е дълбоко разделено и в крайна сметка няма да има решаващата дума по въпроса за приемника. Преди години за такъв беше определена голямата дъщеря Гулнара Каримова. Впоследствие обаче, тя изпадна в немилост пред баща си и вече над 2 години е под домашен арест, лишена от интернет и други средства за комуникация. Не присъства и на погребението, което значи, че такава е била волята на майка й Татяна.

В домашния арест й прави компания единствено дъщеря и Иман, докато синът Ислам, живеещ в Лондон, се опитва да възстанови честта и доброто име на майка си. С което автоматически се превръща във враг на семейството и на кандидатите за наследник на покойния президент. Най-вече на Рустам Иноятов, отговорен за репресиите срещу майка му Гулнара.

Според някои експерти, на първо време е възможен „двоумвират" между Мирзияев и Иноятов, докато се успокои обстановката и клановете (изключително силни в Узбекистан) си преразпределят позициите.

Не трябва да се подценява обаче вицепремиерът и министър на финансите Рустам Азимов, който все пак управлява икономиката и парите на страната. По този повод, най-големият московски специалист по пост-съветската Средна Азия, старши научен сътрудник в Руския Институт за Стратегически Изследвания Аждар Куртов (по баща туркмен) припомня източната пословица: „Златото казало: всичко ще купя. А брадвата казала: всичко ще взема". И ако тази древна мъдрост се окаже актуална, сблъсъкът предстои между Иноятов и Азимов. Съвпадението с фамилията на великия американски писател-фантаст не е случайно - Айзък Азимов беше потомък на елитен узбекски род, към който принадлежи и вицепремиерът и финансов министър.

В такъв случай, като най-приемлива фигура, способна да осигури сравнително безболезен преход (ако изобщо е възможен в мюсюлманска пост-съветска република) се очертава Мирзияев. Все пак, вече повече от 1 денонощие се набива в очи фигурата на председателя на парламента и временен президент Нигмитилли Юлдашев, който на 5 ноември ще навърши 54 години. Заедно с вдовицата на Каримов, точно той контактува официално с външните фактори и има шанс да си осигури подкрепата им (в случай, че наистина има амбиции да оглави страната).

Това са имената с реален шанс да определят по-нататъшната съдба на Узбекистан: малката дъщеря на Каримов Лола е без политически амбиции. Тя живее във Франция и не се бърка в политиката, а си живее живота.

За отбелязване е, че повечето постсъветски президенти изпратиха министър-председателите на погребението. Причината е, че те се познават най-добре с фаворита за президентския пост Шовкат Мирзияев и ще използват случая да обсъдят с него бъдещето на съвместните проекти (Дмитрий Медведев вече го направи). Само двама от средноазиатските президенти: таджикският Емомали Рахмон и туркменският Гурбангула Бердимухамедов изпратиха в последния му път дългогодишния си колега.

Тук трябва да се отбележи, че съболезнованията от страна на президентите от региона се отличаваха с невероятно ориенталско лицимерие, стигащо до цинизъм. Сред тях изпъкват същият Емомали Рахмон и киргизкият му колега Алмазбек Атамбаев. Първият говори за високата почит, изключителен авторитет, всенародното уважение към покойния, който се е радвал на непоклатим статус в Средна Азия и в света като цяло. Тези думи идват на фона на предишни признания на Рахмон, че два пъти са се били публично с Каримов по време на височайши регионални форуми. Първият път ги е разтървал казахският им колега Нурсултан Назарбаев, а вторият - туркменският Сапармурад Ниязов (след кончината му, постът му беше зает от незаконният му син Гурбангула Бердимухамедов).

Проблемите между Ташкент и Душанбе идват от древността: не могат да разделят Бухара и родния на Каримов Самарканд (той беше погребан там, в древното гробище Шахи-Зинда, до родителите си. Гробището беше затворено от 20 години, но за него се направи изключение). Старият спор за историческото наследство сега се проявява и във Фергана.

Лицемерно беше и съболезнователното писмо на Алмазбек Атамбаев, на фона на двете кланета над узбекското малцинство в киргизкия град Ош, които не доведоха до война между Узбекистан и Киргизтан само поради намесата на Путин и ОДКБ. Загинаха много узбеки и по-малко киргизи.

Ислам Каримов беше опитен апаратчик, който през 1989 г. успя да оглави местната организация на КПСС, а през 1990-та да застане начело на УзССР. Той призова през 1991 г. народа си да гласува за съхраняването на СССР, защото беше наясно с реалното състояние в републиката, след погромите върху неговите предшественици, начело с Шараф Рашидов, нанесени от Главната Прокуратура на СССР, по време на „перестройката". Тогава следователите Телман Гдлян и Николай Иванов разкриха злоупотреби на местния партиен елит за 4 000 000 000 рубли (тогава курсът на рублата официално беше по-висок от този на долара)! След Рашидов се смениха няколко първи секретари, които не устройваха Москва, докато дойде ред на Каримов. Точно той стабилизира Узбекистан!

Когато пое властта в Ташкент, републиката беше скарана със съседните Таджикистан и Киргизтан, заради неуредените гранични проблеми във Ферганската Долина. Точно там бяха проникнали и радикални ислямисти от Афганистан и пантюркисти от Източен Туркестан в Китай. Производството на памук (основен екпортен продукт) падаше много бързо, а газовите и златните залежи още не бяха добре разработени.

Днес, въпреки съхраняващата се крайна бедност и социални контрасти, трудовата миграция, породена от високото ниво на безработица (особено сред младите), ние всички виждаме безспорния прогрес на страната в сферата на стабилността. Блестящото представяне на узбекските спортисти в традиционните за тях бокс и борба на олимпийските игри в Рио де Жанейро са демонстрация, освен на приемственост на боксовата школа на американския комунист Сидни Джексън (останал след ВОСР в Ташкент), също и на финансовите възможности на държавата. Без тях, въпреки талантите и традициите, нито една страна не може да спечели олимпийския турнир по бокс и да има трима шампиони, както направи Узбекистан (изключваме Куба, която до 1990 г. живееше за сметка на СССР и Източна Европа, а после на Китай и Венецуела).

Каримов беше също така много голям дипломат, с тънко усещане за геополитиката. Така успяваше да съхрани независимостта на курса на страната. Когато, в началото на новия век, Путин започна рязко да възстановява позициите на Москва в Средна Азия, Ташкент излезе от ОДКБ, използвайки като повод граничните търкания с Бишкек и Душанбе. За да подразни Кремъл, а и за да извлече и други изгоди, вкара страната в ГУАМ, станала ГУУАМ: Грузия, Украйна, Узбекистан, Азербайджан, Молдова. Дори допусна американска база на узбекска територия (не безплатно, разбира се). Като видя обаче двете цветни революции в съседен Киргизтан, подготвени и финансирани с помощта на Вашингтон, изгони американците и възстанови напълно близките си отношения с Путин, макар и да се въздържа от влизане в ЕвраЗЕС. Все пак, в 32-милионната република живее половината от населението на пост-съветската Средна Азия и Каримов имаше самочувствието на президент на страна, която превъзхожда съседните републики.

Националният лидер остава в историята.

Най-вероятно, който и от споменатите фаворити да седне на стола на покойния в Ташкент, страната ще остане в рамките на ОНД и ШОС, искусно балансирайки между Москва и Пекин. Според Аждар Куртов руските дипломати имат шанс да го уговорят да вкара Узбекистан в Митническия Съюз, ЕвраЗЕС и дори ОДКБ, защото трудовата миграция към Руската Федерация ще ппродължи. Той сравнява статуса на узбекските и киргизките гастарбайтери, като изтъква предимствата на вторите, заради членството на Бишкек в проруските регионални организации.

Автор: Георги Коларов (news.bg)