Пандите вече не са застрашени от изчезване
Секция: ЛЮБОПИТНО
05 Септември 2016 11:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пандите вече не са застрашени от изчезване

/КРОСС/ Представители на Международния съюз за опазване на природата съобщиха на официална преконференция, че гигантската панда вече е преместена от категорията на застрашените в тази на уязвимите видове в Червената книга. Не толкова положителни са новините за източноконгоанските горили, които са пред изчезване заради безразборното им избиване в Африка.

В дивата природа са останали само около 5000 живи екземпляра от източноконгоанската горила, чиято популация е намаляла с над 70 процента за последните 20 години. Сред критично застрашените видове са още родствениците й западноконгоанска горила, борнейски орангутан и суматрански орангутан. Останалите два вида човекоподобни маймуни - шимпанзе и бонобо - също са в червения списък на организацията за застрашени видове, но все още популацията им не е стигнала критично ниско ниво.

Днес е тъжен ден ден, тъй като Червеният списък показва, че ние избиваме най-близките си роднини, източноконгоанските горили, които са най-големите живи примати. Популацията им е намаляла драстично заради незаконен лов, коментира Ингер Андерсен, генерален директор на Международния съюз за опазване на природата. 
Далеч по-добри са новините за гигантската панда. Дългите години борба за опазване на застрашения вид най-после са дали резултат.

Ингер Андерсен посочи, че ситуацията с гигантската панда се е подобрила и тя се премества от списъка на застрашените видове в списъка с уязвимите. Това е положителна промяна в барометъра на живота, който е Червеният списък, посочи той. 
Преди два дни пандата Лун Лун в зоопарка в американския град Атланта роди две нови женски мечета, след като преди три години даде живот на друга двойка близнаци. Малките панди са изключително уязвими и за оцеляването им се полагат специални грижи. Те могат да пораснат до тегло от 150 килограма в зрялата си възраст.