/КРОСС/ Политическа е истинската причина, заради която не се реализира проектът „Южен поток". Обявената причина за проведените конкурси е само параван.
Всички знаем, че заради куп грешки ЕС не позволи да бъде реализиран този проект, а основната от тях е, че по това време напрежението между Европа и Русия е нараствало. След това последваха санкции и охладняване на отношенията, както по време на Студената война, посочи премиерът Бойко Борисов по време на инвеститорската кръгла маса за реализацията на газов хъб „Балкан".
Борисов обясни, че като лоялен член на НАТО и ЕС страната ни тогава е изпълнила всички европейски директиви и въпреки националните си интереси е запазила своята лоялност към Европа. Това беше правилният път, неслучайно за това свидетелства и защитата от страна на София на европейския енергиен проект, каза още Борисов.
Според него ЕК е длъжна да подкрепи България заради постоянното лоялно поведение на страната и нейната солидарност. „Ние винаги сме защитавали тезата за общо европейско решение по отношение на енергийните проекти, искаме всички държави да имат достъп до енергийните системи на България и това ясно да отговаря на европейското законодателство, на свободния пазар и конкурентоспособността", посочи още българският министър-председател.
„Южен поток" отдавна е закрит, има европейски газов хъб „Балкан", това са две различни неща, коментира темата още вчера Борисов. Европа е казала „не" на „Южен поток" по начина, по който беше предложен и никой не говори вече за „Южен поток". Ние говорим за европейски газов хъб „Балкан", подчерта той.
Пред журналисти във Варна премиерът обясни:
„Президентът Путин, в разговора си с мен, много добре и ясно формулира, както и аз, целите. Ако Европа има нужда да идва руски газ в газов хъб „Балкан", утре трябва да го заяви. И тогава ще пратя министър, който да договаря условията, ако имат интерес. Те си държат тръбите във Варна и Бургас и чакат европейско решение по въпроса. След като говорим за обща европейска енергийна интеграция и сигурност с интерконекторна взаимосвързаност, трябва когато отидем в Москва, да кажем, че това е решението на Европа, не на България, на целия енергиен съюз, добре дошли сте".
Докато българското правителство представя пред потенциални инвеститори газовия хъб, РИА Новости цитира председателя на Управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер, който пояснява, че "Газпром" и турските му партньори обсъждат строителството на морски газопровод за Турция и други варианти, включително строителството на газопровод за България, не се разглеждат. "Става дума единствено за морски газопровод от Русия за Турция", подчерта той.