МОН: Нова методика със стари буквари. Учителите на първокласници знаят как се прави това
Секция: БЪЛГАРИЯ
07 Септември 2016 10:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
МОН: Нова методика със стари буквари. Учителите на първокласници знаят как се прави това

/КРОСС/ Няма хаос с учебниците.

Първокласниците ще изучат буквите по друг ред, но това ще става със старите буквари. 

Това стана ясно от интервюто на министъра на образованието и науката Меглена Кунева за БНР, в което тя коментира промените да първолаците. По думите й, смяната на реда на буквите е с цел децата по-бързо да започнат да четат на срички

МОН е изготвило методика, с която са запознати учителите в първи клас, и очаква през февруари вече децата да могат да четат и да се захванат с читанката.

В математиката се променя методиката за смятане по десетици, каза още Кунева.

Всъщност и преди министър Кунева да седне на министерския стол първокласниците са изучевали азбуката не по реда на буквите в нея, а по групи. По учебник, одобрен през 2013 година, след изучаването на глаcните започва изучаването на cъглаcните. Едновpеменно c въвеждането на cъглаcните звукове и техните букви децата започват да четат cpички и думи, а по-къcно - и кpатки занимателни текcтове.

По думите на министър Кунева още предучилищното образование трябва компенсира затрудненията при децата, за да не остават във втори и трети клас.

Липсата на количествени оценки при малките ученици министърът обясни с нуждата от повече информация за родителите и по-прецизно оценяване на детето от страна на учителите. Това ще се постигне с оценки като "отлично се справяш", "малко не ти достига", "има незначителни пропуски". 

Малко по-длъгата учебната година на първокласниците Кунева обясни с обема на учебната програма и оцени това като положителна стъпка. По думите й това не е за сметка на натовареност на децата, а точно обратното - за да може да има повече часове за спорт, повече часове за извънкласни занимания. По-добре е през дните да са с по-малка натовареност, отколкото да учат една седмица по-малко, обобщи тя. 

Тази година новият закон с новите учебни програми влиза най-напред в 1-ви и 5-и клас. В останалите класове това ще става година след година, постепенно.

При огромните ни усилия успяхме да направим най-важното и най-трудното - учебник за история в 5-и клас, защото там вече програмата наистина е различна. Учи се не история на България, а се започва, както е било преди години, с история на света. Така че за там нямаше как със стария учебник, обясни Кунева.