Тимерманс пред И. Йотова: Няма да поискам сваляне на визовия режим с Турция, докато Анкара не покрие всички критерии
Секция: ПОЛИТИКА
07 Септември 2016 12:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тимерманс пред И. Йотова: Няма да поискам сваляне на визовия режим с Турция, докато Анкара не покрие всички критерии

/КРОСС/ „Анкара спазва ангажиментите си по споразумението ЕС-Турция за миграцията, но ситуацията там поставя тежки въпроси", отговори зам.-председателят на Европейската комисия Тимерманс на въпрос, зададен от Илияна Йотова. Заместникът на Жан-Клод Юнкер, отговарящ за визовата политика на ЕС, се срещна с Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент. Евродепутатите от левицата имат сериозни опасения, свързани с напрежението в отношенията между Брюксел и Анкара. Илияна Йотова отправи критика към ЕК за слабите резултати в разрешаването на мигационната криза. „Държавите членки са разделени на групи, оформят се оси по интереси, вместо европейски решения", подчерта Илияна Йотова. „Ще има ли реален напредък в политиката по миграция до края на годината и какво ще бъде бъдещето на Дъблинския регламент?", попита още тя.

По-рано социалистите в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП обсъдиха текущата работа по въпросите на миграцията и убежищата. „Колегите ми имат сериозни опасения, че целият комплекс от теми ще се концентрира върху изготвянето на списък на т.нар. сигурни страни на произход", коментира след срещата Илияна Йотова, зам.-председател на парламентарната комисия. Според нея, тревожно е, че вече няколко месеца няма никакво движение по въпроса за промяна в Дъблинския регламент. „Именно той е в основата на много от проблемите, които стоят пред нашата страна, защото дори предложената от ЕК промяна е напълно козметична. Праговете, за да бъде обявена бежанска криза по външните граници, са напълно математически; активират се от днес за утре, без изобщо да се взима предвид какъв е бил довчера бежанският натиск върху дадена държава членка. Накратко, бремето на справянето с проблемите остава върху страните, през чиято граница бежанците за първи път са влезли в ЕС", подчертава тревогата си г-жа Йотова.

Междувременно Илияна Йотова започва работа по предложението за изменение на директива от 2013 г. за условията по прием на бежанци. „Целта е да има еднакви стандарти във всички държави членки на ЕС. Ще искам европейски средства за това, защото не е по силите на сама държава членка като България да осигури всичко необходимо. Залогът е много голям, защото в противен случай утре ще обвиняват страната ни, че не покрива изискванията", споделя българският евродепутат.