/КРОСС/ "Аз имах вече възможност от името на ПГ на БСП да подчертая две предизвикателства, които стоят пред България. Първото е свързано с бежанския поток и риска от неконтролируемо навлизане на мигранти на наша територия. А второто предизвикателство е демонтираната, поне засега, неспособност да изработи обща политика, единна позиция, общо решение по отношение на бежанците". Това сподели пред репортер на агенция "КРОСС" депутатът от БСП- Лява България Ангел Найденов.
Според него Турция няма да изпълни заканата си, че Турция ще пусне бежанците към Европа, ако не отпаднат визите за турците.
"Аз не споделям дилемата, която очерта турският президент или визи, или бежанци. Струва ми се, че има прекалено много политически и икономически интересни на Турция, свързани с Европа и европейските държави, за да си позволи да използва реално бежанците като средство за натиск. Разбира се, според мен, имат основания всички определяния на тази дилема, дори някои говорят за открит рекет от страна Турция. Казвам това, за да подчертая, че ако България оценява заплахата от бежанския поток - а тя е такава. Тогава би следвало да търси решението както в Анкара, но повече така има основание да търси решението в Брюксел. Според нас само консолидираната позиция на Европейския съюз може да противостои на този открит натиск от страна на Турция по отношение на бежанците. Заплахата наистина е реално , но все пак си мисля, че Турция няма да използва тази реална заплаха, за да постига някакви свои цели.
Мерките, които се предприемат от изпълнителната власт, са недостатъчно ефективни. В центъра на София буквално всеки ден могат да бъдат заловени около 150-200 бежанци. Или пък на изхода на България има по няколко хиляди. Въпросът е защо не се хващат на вход. И ако са само 7 км., които остават за довършване на границата, защо има хиляди, които преминават през зелена граница, а не през контролно-пропускателните пунктове, което следва да е част от целите на тази ограда - да насочат бежанския поток към КПП-ата. Дали до този момент е адекватна политиката по отношение на бежанския поток и дипломатическата активност - да, донякъде. За съжаление при посещението си в Анкара българският министър-председател остави впечатлението, че заема страната на Турция в спора с ЕС. А това носи своите рискове".
По отношение на посещението на премиера Бойко Борисов в Турция, Найденов заяви:
"Моето мнение, без да обвързвам с това парламентарната група на БСП, е, че Борисов трябваше да отиде в Турция. При рисковете, които съществуват, няма нищо по-естествено по отношение на бежанците, българският министър-председател да проявява такава активност както по отношение на Анкара, така и по отношение на Берлин и Брюксел. Но пак подчертавам, че решението трябва да се търси на консолидирана позиция на европейските държави. Вече виждаме нещо, което може да се приеме за изключително лош сигнал. Това са опитите на отделни държави или групи от държави от ЕС да предприемат собствени инициативи и да формират собствени решения. Това отслабва и ролята и позицията на ЕС", завърши бившият военен министър.