Могерини: След Брекзит ЕС тръгва към обща отбрана
Секция: СВЯТ
08 Септември 2016 17:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Могерини: След Брекзит ЕС тръгва към обща отбрана

/КРОСС/ Европейският съюз трябва да постави началото на обща отбрана след напускането на Великобритания, която досега налагаше вето върху интеграцията в тази област, заяви днес ръководителката на европейската дипломация Федерика Могерини, предаде клуб Z.

Темата ще е на масата на среща на върха на ЕС без Обединеното кралство на 16 септември в словашката столица Братислава, съобщава тя днес в интервю за италианския всекидневник "Република". Лидерите ще обсъждат накъде да върви ЕС след т.нар. Брекзит.

"В основата си Европа се е строила на последователни тематични вълни. Първо - единния пазар. После - валутата, еврото. Междувременно - свободата на движение, с Шенген. Сега е е дошъл моментът да поставим основите на за обща отбрана", казва Могерини.
Тя подчертава че общата отбрана не означава "европейска армия", спекулации за каквато тръгнаха из медиите, след като по-рано тази година Могерини представи стратегията си европейска външна политика и политика за сигурност.

Началото на общата отбрана трябва да бъде поставено в рамките на сегашния договор на ЕС, казва Могерини. Той постановява, че държавите-членки могат да я създадат, ако стигнат до общо съгласие за това. Досега то липсваше, защото Великобритания беше против.

Лондон смята, че отбраната трябва да остане строго национален прерогатив и че европейска отбрана ненужно би дублирала НАТО. Според Могерини обаче други държави-членки "са криели" зад британското вето собствената си неохота за интеграция в областта на отбраната, а сега са изгубили "алибито" си за това.

Като привърженици на обща европейска отбрана най-често се сочат Германия, Франция, Италия, Испания, Полша, макар Франция да е зад провала на опит за създаване на Европейска отбранителна общност през 1954 година. Това обаче става при коренно различна от сегашната обстановка в Европа и в света.

Общата отбрана на ЕС е в програмата на управляващите в Германия християндемократи. Като аргумент те изтъкват, че без нея ЕС няма международната тежест, която съответства на икономическата му мощ и че неевропейски държави като Турция например имат вето над интересите му в НАТО, където решенията се вземат с единодушие.

Като аргумент в защита на общата европейска отбрана привържениците ѝ изтъкват дъгата от кризи, която окръжава Европа - от Северна Африка, през Близкия изток до Русия и Украйна - които поставят преки предизвикателства към сигурността на европейците.

В началото на миналата година председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза в интервю за германския в. "Ди Велт", че в далечна перспектива ЕС трябва да мисли за своя армия. Това обаче би изисквало промяна в съюзния договор. За момента ЕС няма институция овластена да ръководи и контролира такава въоръжена сила. Армиите на държавите-членки са под контрола на техните парламенти.

Като елементи на общата европейска отбрана Могерини посочва използването на сформираните на хартия от 1999 година съвместни "бойни групи" на държавите-членки, създаването на техен общ щаб, интеграцията в областта на отбранителната промишленост по големи проекти и т.нар. "задълбочено структурирано сътрудничество", което Лисабонският договор предвижда.

То означава, че желаещите държави-членки могат да възложат на съюза задачи в областта на отбраната, за чието изпълнение те заедно да допринасят.

Eвропейските бойни групи са 18 подразделения с размера на батальон, като 14 от тях са по 1 500 души, а 4 по 2 500 души. Те събират в случай на нужда и трябва да се готови да разполагане в района на действие от пет до десет дни след решение на Съвета на ЕС. Там те трябва да са готови да действат самостоятелно от един до четири месеца.