/КРОСС/ Унищожителни критики към качеството на военното правораздаване отправя Върховният касационен съд в доклад от проверка на работата на магистратите под пагон, обхващаща периода 2014-2015 година. Констатациите в доклада, публикуван на сайта на ВКС, са толкова сериозни, че идват да покажат необходими ли са въобще военните съдилища, защото ефективността им сериозно е поставена под съмнение.
Липсва капацитет за решаване на дела, които не са от фактическа и правна сложност. Многократно връщане на делата на прокуратурата без основания, което води до драстични забавяния, понякога с над 10 години, на съдебните производства. Обезпокоително голям процент на отменени и изменени актове (една трета за 2014 г.), което е лош атестат за ефективността на дейността на военните съдилища. "Помпане" на статистиката, за да изглеждат делата повече на брой и др. Това са само част от изводите на ВКС. И всичко това на фона на най-слабата натовареност в страната сред окръжните съдилища, пише "Правен свят".
Според рекацията, в доклада прозира и гореща препоръка военните магистрати да преминат през задължителна професионална квалификация с по-голяма практическа насоченост, защото занижените стандарти на правораздаването е много тревожен сигнал. За да не изглеждат изводите голословни, в доклада на ВКС има изобилие от конкретни примери.
В документа е отбелязано още, че военните съдии изключително рядко прибягват към съкратените съдебни процедури. Установен е и голям брой дела, които Военноапелативният съд връща директно на прокуратурата.
Според върховните съдии посочените примери показват неподготвеността на магистратите под пагон и от двете инстанции да решават различни по сложност от фактическа и правна страна казуси.
Докладът бе приет за сведение единодушно от членовете на съдийската колегия на днешното заседание.