От БСК питат Бъчварова защо не са поканени в обсъждането на Закона за МВР
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Септември 2016 15:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
От БСК питат Бъчварова защо не са поканени в обсъждането на Закона за МВР

/КРОСС/От Българската стопанска камара (БСК) изпратиха писмо до председателя на парламента и премиера, с което питат защо не са били поканени на общественото обсъждане на промените в Закона за МВР.

Писмото е подписано от председателя на камарата Божидар Данев. В него се посочва, че МВР се издържа от данъкоплатците, каквито са гражданите и бизнеса. В тази връзка те имат право на участие в подобно обществено обсъждане, особено когато става въпрос за изразходването на бюджетни средства.

От БСК задават и няколко въпроса, един от които е какъв ще бъде резултатът от подобно обсъждане.

Ето и пълния текст на писмото:

ДО

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 43-ТО НС

Г-Н ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И
ОБЩЕСТВЕН РЕД (КВСОР) ПРИ 43-ТО НС


КОПИЕ:

Г-Н БОЙКО БОРИСОВ
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Г-ЖА РУМЯНА БЪЧВАРОВА
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ
И МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

ОТНОСНО:

Заседание на Комисията по вътрешна сигурност за обществено обсъждане на промени в Закона за МВР, № 602-01-9/23.02.2016 г.

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

След като се запознахме с програмата за работа на КВСОР, констатирахме, че за проведеното на 13.09.2016 г. обществено обсъждане на реформите в МВР не са поканени и не е осигурен достъп на представителите на бизнеса и гражданското общество.

Във връзка с това, изразяваме категоричното си несъгласие с начина, по който се дискутират с обществеността предложенията за промени в Закона за МВР (№ 602-01-9/23.02.2016 г.), и очакваме адекватен отговор на следните въпроси:

Въз основа на коя процедура се провежда публичното обсъждане, при положение че в ПОДНС няма разписана възможност за провеждане на такова?
Защо в т. нар. публично обсъждане не са поканени и не е осигурен достъп на представителите на бизнеса и гражданското общество, а само на синдикати и дирекции в МВР? Парламентът ли е мястото за среща на политическото ръководство на МВР с подчинените му административни структури?
Какъв ще е резултатът от това обсъждане - решение или друг акт, и на какво основание?
Напомняме, че държавните институции и, в частност - Министерството на вътрешните работи, са на бюджетна издръжка, формирана от данъците и таксите, събирани от гражданите и бизнеса в Република България. На тази база считаме, че имаме пълно основание да участваме при обсъждането на съответните законодателни промени и дефинирането на политиките, както и да предлагаме съответните решения, свързани с разходването на публични средства.

С УВАЖЕНИЕ,

/п/

БОЖИДАР ДАНЕВ
Изпълнителен председател