Няма да има задължителна казарма
Секция: БЪЛГАРИЯ
14 Септември 2016 14:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Няма да има задължителна казарма

/КРОСС/ Депутатите отхвърлиха законопроект на Патриотичния фронт, с който се предлага възстановяване на наборната военна служба в страната като задължение на гражданите за участие в нейната отбрана единно с професионалната военна служба, изпълнявана на основата на договор в досегашния й вариант.

Регламентира се също и възможността за доброволна военна служба за определена категория лица на основата на договор.

Текстовете получиха само 28 гласа "за" в пленарната зала.

„Не може в момента да се мисли за наборна армия. Професионалната армия засега е добро решение", коментира Валентин Радев от ГЕРБ по време на дебатите.

"Времето не само е дошло, ами ни е и подминало", коментира в отговор по-късно на брифинг Красимир Каракачанов от ВМРО.

Националистите от ВМРО и НФСБ отдавна настояват за връщане на казармата и попълване на армията с наборници. Мотивът е, че професионалните войници не са достатъчно като брой, за да могат да гарантират сигурността на страната ни.

Задължителната наборна военна служба отпадна от 1 януари 2008 г.

Разширяване на правомощията на началника на отбраната предвиждат промените в Закона за отбраната и въоръжените сили, които депутатите приеха на първо четене. Командващият ще отговаря за подготовката и състоянието на оперативните способности не само на Българската армия, но и на всички формирования от въоръжените сили, като поема и непосредственото ръководство на бригадата „Специални сили".

Освен това е прецизирано и правомощието му да въвежда и извежда от експлоатация отбранителни продукти за нуждите на въоръжените сили. Текстовете предвиждат всичко това да не бъде обвързано с изземане на правомощия от министъра на отбраната.

Промените възлагат нови задачи на въоръжените сили в мирно време като наблюдение и ранно предупреждение за рискове и заплахи за националната и колективна сигурност и отбрана, поддържане и развиване на способности за киберотбрана, както и изпълнение на специални полети за държавното ръководство, когато „Авиоотряд 28" не е в състояние да обслужи нуждите му.