/КРОСС/ Висшият съдебен съвет (ВСС) е против предлаганата от правосъдното министерство промяна в НПК, според която делата за корупция срещу депутати, министри и висши чиновници вече ще се гледат не от Софийски градски съд (СГС), а от спецсъда. На днешното заседание на пленума на съвета голяма част от членовете му заявиха, че промените директно противоречат на Конституцията, съобщи "Правен свят". Според тях промените противоречат на основния закон, защото се правят с оглед извършителя на престъплението, а не на самото престъпление. Това превръщало спецсъда в извънредно съдилище, което пък е забранено от Конституцията. Те цитираха и решение на Конституционния съд от 2011 г. в подкрепа на твърденията си.
"За" промените се изказа само Галя Георгиева, която заяви, че било време да се наруши монополът на СГС по този вид дела. "Не е извършена оценка на практиката на съдилищата на градския съд и съответно на Софийския апелативен съд през резултатите от инстанционния контрол, за да може да се каже, че тези съдилища не работят добре, че те нямат нужния капацитет, нямат нужния професионален опит, за да се справят и съответно липсват пък каквито и да било аргументи откъде се извежда извод за наличие на такъв капацитет и на такава професионална компетентност в двете специализирани съдилища", пише в становището на ВСС. Против него гласуваха само Георгиева и Димитър Узунов.
Предложението делата за корупция да преминат в спецсъда е на правосъдното министерство. Наскоро министър Екатерина Захариева заяви, че такава била идеята още при създаването на тези институции. В момента те гледат делата срещу организирани престъпни групи.