/КРОСС/ Световните лидери се събират в понеделник в Ню Йорк в опит да подобрят съдбата на милиони мигранти и бежанци и да намерят изход от продължаващата пет години касапница в Сирия.
Седемдесет и първото Общо събрание на ООН е последното за Барак Обама и за настоящия генерален секретар Бан Ки-мун, на когото световната организация търси приемник. Бан ще председателства в понеделник първата среща на върха на ООН, посветена на миграцията, в момент, когато светът е свидетел на най-голямата миграционна криза от Втората световна война.
Във вторник американският президент ще прикани лидерите на останалите държави да приемат повече бежанци, да им предложат възможности за обучение и заетост и да покажат повече щедрост към страните, приели най-много бежанци.
Очаква се 193-те страни членки да сключат "световен пакт" за разпределянето на задачите, но проектът за заключително изявление не съдържа конкретна цел, изразена с цифри. По този повод ООН ще стартира и световна кампания срещу ксенофобията.
Германският канцлер Ангела Меркел няма да бъде в Ню Йорк за срещата.
От януари 272 000 мигранти прекосиха Средиземно море, а 3165 загинаха в опит да доплават до Европа.
Конфликтът в Сирия, който утежнява тази криза, ще бъде тема на среща на ниво министри в Съвета за сигурност в сряда с участието на шефовете на американската и руската дипломация Джон Кери и Сергей Лавров.
Русия иска Съветът за сигурност да приеме в сряда резолюция в подкрепа на сключеното наскоро американско-руско споразумение, в което много елементи остават неясни.
Американците и руснаците успяха да наложат крехко примирие в Сирия и започнаха военно сътрудничество срещу бунтовниците джихадисти. Но те продължават да са на различни позиции относно съдбата на сирийския президент Башар Асад.