Има ли газ в Черно море?
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Септември 2016 14:24
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Има ли газ в Черно море?

/КРОСС/ На 8 септември Агенция КРОСС, позовавайки се на свои добре информирани източници, съобщи, че проучвателният сондаж "Полшков-1" (POL-1) на френската Total в консорциум с Repsol и ОMV на територията на блок "Хан Аспарух" в Черно море е приключил без успех.
Към момента информацията нито е потвърдена, нито опровергана както от правителството, така и от компанията "Тотал Е&П България", в която акционери са френската "Тотал", австрийската "О Ем Ви" и испанската "Репсол".
Въпросът е защо правителството мълчи.
Може би мълчанието се дължи на желанието на правителството да не се отслаби позицията си, ако все още преговоря с "Газпром", дава своя отговор руската медия EurAsia Daily, която коментира публикацията на КРОСС.
Изводът, който прави руската медия, е, че през следващите години България ще запази статуквото, като руският газ е не само основен източник на хъб "Балкан", но също така и за снабдяването с енергия на страната. Потреблението в България е повече от 2,6 милиарда кубически метра годишно, а 97% от него идва от Русия, отбелязва публикацията.
Твърденията в публикацията на КРОСС и EurAsia Daily бяха коментирани от Mediapool като „злорада констатация".
В публикация под заглавието „Иде ли газовата независимост?" сайтът предлага мненията на енергийния експерт и сондажен инженер Васко Начев, колегата му от Центъра за балкански и черноморски изследвания Илиян Василев, енергиен експерт и бивш посланик на България в Русия, и Стефан Анастасов, управител на фирмата "Дайрект Петролеум България", която има концесия за добив на газ в находището "Койнаре" и проучва находището "Етрополе".
Темата получи „за" и „против" в коментарите под нея на сайта на Mediapool.
В допълнение един от читателите посочва, че „в Койнаре и Етрополе има един голям сапунен мехур вместо газ".
„В блокове Деветаки, Търнак, Ботево и Мизия, "проучвани" от "Моезия Ойл енд Газ" се проучва толкова колкото и във вашия заден двор. Там практически не се прави нищо, поради простата причина че цитираната фирма е едно пълно недоразумение на всичкото от горе лишено от финанси и желание за работа. Нещо повече, същата фирма е блокирала цитираните площи с надеждата да ги препродаде на някого и просто да изкара едни пари, без намерение да проучва. Тази схема се прилага и от "Група за научни изследвания и сервиз", които са фирма от двама души без пукната пара но с връзки където трябва. Така, интересни площи се държат от група пичове, без намерение за работа, но с цел продажба и спират реалните инвестиции в тази насока. Поддръжник на Моезия е един от същите топ "енергийни експерти", коментира Manchurian Candidate.
Той определя Васко Начев, Илиян Василев, Христо Казанджиев като псевдо експерти, диаметрално отдалечени от практиката и грубо непознаващи материята и спецификата на проучванията и разработката за нефт и газ.
В допълнение, на всички занимаващи се с проучвания за нефт и газ и геология на нефта и газа е ясно, че напускането на сондажния кораб на локацията за сондиране, толкова скоро след приключване на перфорационните работи и изпитванията на сондажа са явен признак за липса на положителен резултат, пише още в коментара.
Колкото до самите проучвания, да в сондаж Pol-1 (приключил преди броени дни) няма нищо (за съжаление) и изказвания от типа на необходимо е време за оценка и обвръзка на резултатите от сондирането с данните от 3D сеизмиката са просто оправдание за пред медиите, които раздухаха така това сондиране, все едно е първото в България, допълва Manchurian Candidate.
От компанията "Тотал Е&П България", в която акционери са френската "Тотал", австрийската ОMV и испанската "Репсол", са заявили пред Mediapool, че в момента се обработват данните от сондажа и, преди да приключи анализът им, не е професионално да се коментира каквото и да било. Дружеството не се е ангажирало със срок, в който да представи резултатите.
Официално запитване към него, както и към правителството и ресорния министър Теменужка Петкова отправи и КРОСС. Очакваме отговор.