/КРОСС/Би било абсурд и резил за България, ако кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН бъде сменена. Това коментира Симеон Сакскобургготски, бивш български цар /1943-1946 г./ и бивш министър-председател /2001-2005 г./ пред журналисти.
„На всяка цена трябва да се подкрепи един кандидат - и то от началото до успешния момент. Мисля, че е голяма грешка да се дават разнопосочни сигнали, но да се надяваме, че това няма да навреди на тази кандидатура", каза Сакскобургготски.
Запитан дали допуска възможността кандидатурата на Ирина Бокова да бъде сменена, Сакскобургготски заяви - „Това би било такъв абсурд и просто резил за България".
Относно това, че премиерът Борисов допусна смяна на Бокова, ако се представи неубедително на изслушването на 26 септември, Сакскобургготски посочи - „тогава трябва да се обърнем към едно - кой ще носи отговорността, след като се провали една уникална възможност". Според него такова съчетание на обстоятелствата се случва може би веднъж през хиляда години. Би било много тъжно, ако ние самите се провалим, добави Симеон Сакскобургготски.
Според бившия български премиер и шансовете на Бокова са повече от сериозни. „Ще я оценяват, познават я, има два успешни мандата в ЮНЕСКО, плюс умения, езици и друго, пък е и дама, което е модно и важно, може би", каза още той по темата.
За това какъв трябва да бъде следващият президент, Сакскобургготски заяви, че трябва той да има мнозинството, което е необходимо. „Това ще зависи от нас всички, които ще го изберат. Не е въпросът отсега да се каже точно какъв трябва да бъде. Това не е нещо, което трябва да ни тревожи, а да видим какви качества и възможности има, за да бъде ефективен като президент", подчерта Сакскобургготски.
Запитан какво трябва да бъде отношението на ЕС към Турция, той бе категоричен, че винаги трябва да има диалог и „оттам нататък се постигат много работи". „Ако всеки само седи в ъгъла си и държи на нещо без по-нататъшни преговори или въобще обмяна на мисли, не се постига нищо. Не бива да се абсолютизират нещата", смята бившият министър-председател.
През 2007 г. аз споменах, че България трябва да се готви за председателството през 2018 г. и ме погледнаха като извънземен. Време е не само да се готвим, а да сме готови най-накрая и да черпим пример от предишните председателства и сътрудничество с другите страни, заяви Сакскобургготски в отговор на въпроса какви приоритети трябва да си постави България във връзка с председателството на Европейския съвет.
„Трябва да се покаже отношението на България към ЕС с това, което сме допринесли културно и като член, въобще. Това са твърде важни неща и готовността за диалог, с която се избягват разни драматични сценарии, че всичко се разпада, което е смехотворно", заяви още Симеон Сакскобургготски.